Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Kraj odmění poctivou nálezkyni středověké historické sošky Ježíšk

Kraj odmění poctivou nálezkyni středověké historické sošky Ježíšk

Poskytnutí finanční odměny za nález historického uměleckého díla schválili na svém úterním zasedání krajští radní. Záměr ještě musí posvětit krajské zastupitelstvo. Zhruba šest set let starou sošku z pálené hlíny nalezla žena při práci na zahradě v Křižanech.

Soška
9. října 2021 - 07:00

Hodnotu drobné plastiky určil soudní znalec na 40 tisíc korun, poctivá nálezkyně obdrží od kraje dvacet procent, tedy osm tisíc korun. „Stává se, že někteří lidé nálezy zatají, prodají, a ty pak končí v soukromých sbírkách. Porušují zákon a kraje i stát přicházejí o cenné kulturní dědictví. Odměnu nálezcům navrhujeme vždy, a také v tomto případě se tak stalo. Důvodem je, abychom motivovali další nálezce k odevzdání budoucích nálezů,“ prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.Umělecké dílo představuje sošku malého Ježíška bez šatů, který drží v levé ruce kouli neboli sféru, jež symbolizuje svrchovanou moc. Sošce chybí spodní část od půli stehen. Podle soudního znalce pochází z 2. poloviny, respektive konce 15. století.

Žena na plastiku narazila letos na jaře při okopávání zahrady. Po nálezu sošky byl kontaktován archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský i soudní znalec se specializací na umělecká díla Ľubomír Turčan. „Soška je podle zákona o státní památkové péči majetkem Libereckého kraje a bude následně předána do sbírek Severočeského muzea v Liberci, které je krajskou příspěvkovou organizací,“ doplnila Vinklátová. 
Libereckénovinky.cz informoval Filip Trdla, tiskový mluvčí, Krajský úřad Libereckého kraje

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)