Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Kraj podpoří modernizaci Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém n.Jizerou

Kraj podpoří modernizaci Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém n.Jizerou

Rada kraje na svém jednání odsouhlasila projekt „Přístavba a modernizace Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou, příspěvková organizace.“, který přinese ústavu nový pavilon, rekonstrukci a modernizaci současného lůžkového oddělení.

Operace ruk
10.červen 2017 - 07:00

„Město Vysoké nad Jizerou požádalo na začátku roku Liberecký kraj o pomoc při financování obnovy své příspěvkové organizace. Z provozního, prostorového a hygienického hlediska přestává ústav vyhovovat dnešním požadavkům moderní medicíny, a proto rada kraje souhlasila s tím, že projekt bude spolufinancovat,“ komentuje důvod kladného rozhodnutí rady náměstek hejtmana Přemysl Sobotka. Liberecký kraj podpoří modernizaci ústavu částkou ve výši 4 mil. korun.

„Vzhledem k tomu, že musíme dodržovat legislativu de minimis, je toto maximum, které můžeme poskytnout,“ doplňuje náměstek Sobotka.

Investiční záměr přístavby a modernizace ústavu s celkovými finančními náklady 83.313.599 Kč bude kromě kraje spolufinancovat i ministerstvo zdravotnictví s částkou 60 mil. a město Vysoké nad Jizerou, zřizovatel ústavu, které již má zajištěn úvěr ve výši 15 mil. Kč.

V plánu modernizace je stěžejní vybudování nového třípodlažního lůžkového pavilonu E.


Dále budou v současném lůžkovém oddělení v tzv. pavilonu B vybudována sociální zařízení u stávajících pokojů, prostor nového příjmu a další zákrokový sál, který umožní zvýšení počtu výkonů. V pavilonu A, kde jsou ambulance, se plánuje výměna podlahových krytin. Nově budou vybudovány parkovací plochy, venkovní osvětlení a chodníky v areálu ústavu.

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou ve své dnešní podobě funguje od roku 1975. Patří mezi špičková zdravotnická zařízení se specializovaným zaměřením na oblast chirurgie ruky s celorepublikovou působností. Ústav poskytuje jak ambulantní, tak lůžkovou diagnostickou a léčebnou péči. Chirurgie ruky v sobě zahrnuje náročnou mezioborovou specializaci zasahující do chirurgie, dětské chirurgie, ortopedie, cévní chirurgie, traumatologie, neurologie, revmatologie, plastické chirurgie, fyzioterapie, protetiky a dalších odborností. Žádné jiné pracoviště v ČR takto komplexní péči o ruku neposkytuje. Poptávka po službách Ústavu se za posledních deset let zvýšila o třetinu, v roce 2016 zde bylo hospitalizováno celkem 3 935 pacientů, ambulantně bylo ošetřeno 24 113 pacientů. Z Libereckého kraje pochází zhruba čtvrtina hospitalizovaných a třetina ambulantních pacientů.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou)