Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Kraj podpořil projekty v cyklodopravě za 10 milionů korun

Kraj podpořil projekty v cyklodopravě za 10 milionů korun

Zastupitelstvo Libereckého kraje rozhodlo o poskytnutí individuálních dotací v celkové výši 1,9 milionu korun.

Na úsek Jablonec n.N.-Rádlo cyklisté nesmí
16. července 2018 - 07:00

Podpořen byl i projekt napojení Jablonce nad Nisou na cyklotrasu Odra - Nisa do obce Rádlo podél silnice I/65. Za podpory kraje vznikne i vyhledávací studie na novou cyklostezku Panenský potok mezi městy Jablonné v Podještědí a Mimoň. Libereckenovinky o tom informovala mluvčí Libereckého kraje Lenka Klimentová.

Liberecký kraj pokračuje v podpoře cyklodopravy na území kraje. Orgány kraje rozhodly o poskytnutí dotací na dalších 5 projektů. Již v dubnu Liberecký kraj podpořil v rámci Dotačního fondu Libereckého kraje, oblast podpory Doprava, program č. 6.1 Rozvoj cyklistické dopravy a program č. 6.3 Podpora projektové přípravy cyklistických tras projekty částkou 8,3 mil. Kč.

Jedním z podpořených projektů je propojení Jablonce nad Nisou s odbočkou k Rádlu mimo stávající silnici I/65, která byla Ředitelstvím silnic a dálnic v loňském roce zkapacitněna na tří pruhové uspořádání. „Obec Rádlo na základě podnětů silničních cyklistů z řad veřejnosti a i organizované cyklistiky podala žádost o zřízené nové asfaltové vrstvy vozovky na části úseku cyklostezky,“ vysvětlil Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek. 

 
Po změně kategorijní šířky silnice I/65 na základě stanoviska Policie ČR a silničního správního úřadu nelze z hlediska zajištění bezpečnosti cyklistů a plynulosti silničního provozu v úseku Jablonec nad Nisou - Rádlo povolit vjezd cyklistům. „V minulosti zde docházelo ke kolizním situacím osobních vozidel a nákladních vozidel s cyklisty,“ upozornil Pieter. V současné době silnice I/65 nemá dostatečné široké zpevněné krajnice, kde by se cyklista mohl v případě potřeby vyvolané dopravní situací (ohrožení cyklisty při průjezdu nákladního vozidla s návěsem) vyhnout.

Liberecký kraj podpořil i žádost obce Brniště na zpracování územně technické studie nového propojení dvou páteřních cyklotras v kraj Ploučnice a Svaté Zdislavy. Zpracování územně technické studie prověří možnost realizace bezpečného propojení měst Mimoň – Jablonné v Podještědí pro cyklisty s cílem odklonit je od frekventovaných silnic II. a III. třídy. Navržené vedení nové cyklotrasy zapadá do záměrů segregované infrastruktury cyklistické dopravy v Libereckém kraji.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: Liberecký kraj)