Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš

Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš

Sérii videí pro zviditelnění regionálních výrobců, podnikatelů a poskytovatelů služeb vytvořilo oddělení cestovního ruchu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu ve spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě.

Řemesla
25. září 2023 - 07:00

Jako poslední se zrodilo video z Krkonoš, v němž se vedle tipů na výlety představují i regionální výrobci. V Poniklé, která je od Rokytnice nad Jizerou vzdálená asi čtvrt hodiny cesty autem směrem na Vrchlabí, vyrábí od roku 1902 foukané skleněné perličky a světoznámé perličkové vánoční ozdoby firma Rautis. Ta je dnes již posledním pokračovatelem v této jedinečné sklářské technice. I proto je toto řemeslo od roku 2020 zaspáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Exkurze do výroby tu fungují po celý rok. Lze si prohlédnout celý výrobní proces – foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí a montáž ozdob.

„Při návštěvě našich nejvyšších hor hledají turisté nejen přírodní krásy, ale také možnosti, jak trávit čas, kdy počasí výletům nepřeje. A právě třeba zkusit si navléknout vánoční ozdobu a dát si třeba dobrou v místě praženou kávu patří také k zážitkům, které doplní mozaiku krásné dovolené či víkendu. Atmosféra videa k návštěvě přímo vybízí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Za výlety Krkonoše lákají i do Horní Rokytnice, kde sídlí dílna a obchod keramičky Michaely Dumkové nebo do vyhlídkového lesoparku Hlídka na Stráži. Video představuje také produkty menších oděvních firem Direct Alpine a Black Mountain, textilní tašky Jany Albrechtové, sušené maso VysušTo, či lokální kávu a výrobky kavárny Nad věcí v Poniklé.Všechny představované výrobce lze nalézt na webu www.lksobe.cz. Internetový katalog nabízí více než tři sta lokálních značek uspořádaných do šesti kategorií. Vyhledávání je možné i podle tematických klíčových slov nebo podle mapy či cíle výletu.

Vytvořené video k vidění na sociálních sítích REGION LIBEREC a Liberecký kraj sobě. Více tipů na výlety se nachází na turistickém portálu www.krkonose.eu nebo Facebooku a Instagramu Krkonoše.eu.

Libereckenovinky.cz informoval Jan Mikulička za Krajský úřad Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz foto:arch)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%