Svátek má: Marcela

Regiony

Velikost textu:

Kulatá jubilea mohou oslavit všichni příznivci Jizerských hor

Kulatá jubilea mohou oslavit všichni příznivci Jizerských hor

K padesátému výročí CHKO Jizerské hory vysadí strom a pokřtí knihu Siegfrieda Weisse.

Nadace vychovává i děti
19. října 2018 - 07:00

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla založena před 50 lety a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vznikla před čtvrt stoletím. Obě tato kulatá jubilea mohou oslavit všichni příznivci Jizerských hor v úterý 23. října od 16 hodin u „roubenky“ Správy CHKO Jizerské hory na libereckém Rybníčku. Při této příležitosti zde vysadí pro Jizerky typický buk a pokřtí novou knihu Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa.

„Přijďte společně zavzpomínat na nelehké období, kterým Jizerské hory prošly, popovídejme si o jejich budoucnosti a využijte příležitosti se setkat s některými výraznými osobnostmi Jizerských hor,“ láká účastníky Kamila Madejová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou Správa CHKO Jizerské hory spadá. K poslechu zahraje skupina NAČAS a vstup je samozřejmě zdarma.

Buk lesní, který k Jizerským horám neodmyslitelně patří, vysadí ochranáři jako symbol jeho postupného návratu do Jizerských hor. V minulosti měl společně s jedlí v místních lesích většinové zastoupení, ale postupem času byl nahrazován smrkem. Dnes se opět vrací a pomáhá vytvářet druhově rozmanité a tedy pro Jizerské hory typické smíšené lesy.

„Je to malá oslava postupné obnovy Jizerských hor a poděkování všem, kteří se na tom podíleli,“ říká Jiří Hušek, ředitel Regionálního pracoviště Liberecko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Krom nadace a CHKO oslaví letos své významné životní jubileum i známý jablonecký spisovatel, fotograf, znalec i milovník Jizerských hor Siegfried Weiss.

„K těmto kulatým výročím jsme se rozhodli vydat knihu pana Weisse s názvem O věčných proměnách lesa a domluvili jsme se, že ji pokřtíme právě při této příležitosti,“ vysvětluje Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019

Na více než 130 stranách autor představuje nejen svůj osobní pohled na Jizerské hory a odtajňuje příběhy, které ho k nim vážou, ale provádí čtenáře i celým obdobím posledních 50 let, kdy toto pohoří prošlo turbulentním vývojem a to včetně ekologické katastrofy, ze které se zotavuje dodnes. Celá kniha je postavena na řadě úchvatných fotografií Siegfrieda Weisse s často neopakovatelnou atmosférou a poprvé se zde představí i jeho linoryty a olejomalby.

„Pan Siegfried Weiss zde svou knihu představí a zájemcům ji na místě i podepíše. Prodávat ji budeme za 490 korun a výtěžek z jejího prodeje věnujeme na pomoc Jizerským horám a jejich okolí, které péči o své lesy i přírodu jako takovou potřebují i nadále,“ doplňuje Petrovský.

Libereckenovinky.cz informoval Mgr. Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:nadaceivanadejmala)