Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

Lesy na Liberecku budou po letech opět druhově bohatší

Lesy na Liberecku budou po letech opět druhově bohatší

Přes 13 tisíc mladých jedlí obohatí lesy osmi obcí na Liberecku. Náklady na samotné sazenice, ale i jejich výsadbu a následnou ochranu vyjdou na necelých 700 tisíc korun.

Ilustrační foto
10. září 2018 - 07:00

Více než polovinu nákladů uhradí Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která tím přispěje ke zvýšení biodiverzity neboli druhové rozmanitosti místních lesů. Ta je nezbytná pro jejich dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci. Libereckenovinky.cz o tom informoval ředitel Nadace Ivana Dejmala Ondřej Petrovský.

„Podíl jedle v místních lesích je dlouhodobě zcela minimální a naší snahou je ji vrátit zpět do přírody. Vnímáme důležitost druhově i věkově pestrých lesů a proto jim tímto způsobem pomáháme,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

Díky projektu bylo v minulých letech vysázeno 127 350 sazenic za více než 5,7 milionů korun. Dříve nadace realizovala rozsáhlé výsadby v oblasti Jizerských hor, nyní se projekt zaměřuje na jejich okolí. V posledních letech ho připravuje a odborně zaštiťuje zkušený lesní hospodář Jan Duda. V letošním roce jsou do projektu zapojeny obce Rychnov u Jablonce nad Nisou, Rádlo, Dlouhý Most, Šimonovice, Kryštofovo Údolí, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou nebo Rynoltice. Samotné obce mají ve svých rozpočtech připraveno přes 300 tisíc korun na spolufinancování nezbytných oplocenek, které malé stromky chrání před spárkatou zvěří po dobu přibližně 15 let.

„Spárkatá zvěř je v lesích přemnožená a opatření na ochranu nových sazenic jsou proto nezbytná. I přes jejich finanční náročnost jsou však z pohledu úspěšného vývoje lesního porostu ze stádia sazenic až do fáze zajištěné lesní kultury zcela klíčová,“ vysvětluje Petrovský.

Rada kraje odsouhlasila návrh rozpočtu na období 2019 až 2022

Prostředky na projekt získává nadace převážně od firemních dárců, bez kterých by byl celý projekt jen velice obtížně realizovatelný. Největší poděkování patří společnosti Škoda auto, která na projekt přispěla od jeho počátku celkovou částkou přesahující 680 tisíc korun. „Každým rokem se nadaci podaří oslovit další firmy, které vnímají důležitost našich lesů a nezbytnost jejich ochrany. Přirozený a zdravý les má pozitivní dopad krom jiného i na zadržování vody v krajině, což je v dnešní době velice aktuální téma,“ doplňuje Petrovský.

 (vm, Libereckenovinky.cz, foto:arch)