Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Liberecký advent 2020 v trochu jiné podobě

Liberecký advent 2020 v trochu jiné podobě

Letošní adventní čas na náměstí u radnice se odehraje ve skromnější podobě, i tak přinese vánoční atmosféru. Město Liberec tentokrát nepořádá před radnicí k rozsvícení stromu žádné doprovodné akce.

Ilustrační foto
30. listopadu 2020 - 07:00

Stále totiž platí vládní nařízení o omezení shromáždění. O kulturní zážitky však Liberečané nepřijdou.

„Tentokrát bohužel nemůžeme rozsvítit liberecký vánoční strom společně. Chceme vám ale tuto událost zprostředkovat alespoň vzdáleně. Zůstaňte proto v pohodlí domova a v neděli v podvečer sledujte rozsvícení vánočního stromu na našem Facebooku Liberec.cz nebo na internetových stránkách města www.liberec.cz,“ říká primátor města Jaroslav Zámečník.

Stream nabídne i primátorskou a hejtmanskou zdravici, požehnání, vystoupení Libereckých vánočních trubadúrů a sopranistky Ivety Hejdukové. Celá akce je pojata jako benefiční. Lidé mohou přispět na provoz Hospice Svaté Zdislavy v Liberci, a udělat tak na začátku adventu dobrou věc. Hudební vystoupení při rozsvěcení stromu nebudou na náměstí slyšet ani vidět.

V neděli od 16 hodin se rozjede po kanálech YouTube a facebookových profilech z vratislavického Kulturního centra 101010 koncert jazzu a swingu v podání turnovského Dua BigBand. První adventní večer pak uzavře od 19.00 hodin jablonecká ska-punková kapela Divoký Astma.  Na obě na vystoupení se dají koupit virtuální vstupenky pro podporu muzikantů a regionální kultury. Více na www.evstupenka.cz, kde je možné přispět i na Hospic.

Vánoční strom

Letošním vánočním stromem Liberce je Douglaska tisolistá. Pro popis je to něco mezi smrkem a jedlí, ale má o malinko delší zelené jehličí a naopak menší šišky. Je odolnější než například smrk. „Původem douglaska pochází ze Severní Ameriky, město Liberec ji však má ze zahrádkářské kolonie v Horním Hanychově,“ říká mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Zkrácená je se o sedm metrů, na výšku 14,5 metru, což je délka, která umožňuje zajistit dostatečnou statiku a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Na náměstí ji technika dovezla v úterý 17. listopadu, dobrovolní hasiči SDH Liberec-Sever strom postavili a  ukotvili. Následně ho pracovníci firmy specializované na výškové práce ozdobili.  „Ozdoby jsou výtvory dětí z libereckých mateřských škol a také od občanů města, což je letos novinka. Každý rok ozdoby na strom tvořily děti ze základních a mateřských škol. Základní školy jsou však od poloviny října zavřené, proto se letos zapojila také veřejnost,“ dodává Jana Kodymová.Adventní tržnice

Od středy se na náměstí u radnice staví prodejní stánky vánočního trhu. Celkem jich bude 36. K dnešnímu dni lze podle vládních epidemiologických opatření provozovat stánky s nabídkou potravin a vánočních dekorací. To splňuje 13 stánků. Pokud se od pondělí 30. listopadu změní stupeň rozvolňování vládních opatření, může se tržnice otevřít celá a také zahájí provoz ruské kolo.  Postavit ho však pořadatelé musí už dnes, aby bylo připravené.

Obří kolo s 18 kabinami pro 72 lidí


Ruské kolo, které je 25 metrů vysoké, 22 metrů dlouhé a 11 metrů široké,  bude v provozu, pokud vládní opatření jeho provoz povolí, ve všední dny od 12 hodin a ve volné dny od 10 hodin až do 19 hodin. Vstupné je stejné jako loni, tedy 100 korun stojí jedna jízda a děti do 100 cm neplatí.  Na ruském kole se budou muset dodržovat hygienická opatření, dezinfekce bude k dispozici před nástupem do kabin.

Adventní svíce a koncerty

V obřadní síni historické radnice je připraven adventní věnec a první svíci na něm zapálí tuto neděli náměstek primátora Ivan Langr. „Následuje tradiční adventní koncert, který mohou zájemci sledovat on-line od 16 hodin na webových stránkách Kontaktu www.ksk-liberec.cz, webu města Liberce i na sociálních sítích,“ říká Marie Matějíčková z Komunitního střediska Kontakt Liberec.  Na první adventní neděli vystoupí členové souboru Madrigalion z Prahy a Cum decore z Liberce, pod vedením Čeňka Svobody.  

Druhou svíci na adventním věnci pak další neděli zapálí náměstek Jiří Šolc a v rámci adventního koncertu vystoupí sólistka Divadla F. X. Šaldy v Liberci Věra Poláchová a její hosté. Třetí adventní neděli vystoupí sólista Národního divadla v Praze Luděk Vele a varhaník Bohuslav Ledl. Třetí zdravici si pro diváky připravila náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová. A čtvrtou svíčku zapálí primátor města Jaroslav Zámečník a poté vystoupí komorní trio 147 z Divadla F. X. Šaldy.

Strom přání na nádvoří radnice

Tradiční strom přání bude umístěn na nádvoří radnice od pondělí 30. listopadu až do středy 23. prosince 2020. Nádvoří bude přístupné každý všední den od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. V neděli je zavřeno. „Vzhledem k nutným hygienickým opatřením, která se týkají pandemie Covid-19, nebudou k dispozici papírové kartičky a psací potřeby. Prosíme občany, aby si přinesli již vyplněná přání s kontaktem, která na stromeček zavěsí,“ doplňuje mluvčí magistrátu Jana Kodymová.


Vánoce očima dětí

Vzhledem k přetrvávajícím restriktivním opatřením v oblasti volného pohybu osob i omezenému provozu úřadů a jejich přístupnosti pro veřejnost je letošní 21. ročník výstavy Vánoce očima dětí zrušen. „Děkujeme za pochopení a věříme, že v příštím roce se již tradiční, a u veřejnosti oblíbená akce, uskutečnit podaří,“ uzavírá mluvčí Jana Kodymová.

Podle webu města Liberce

(lh,libereckenovinky.cz,foto web města Liberce)