Svátek má: Radim

Regiony

Velikost textu:

Liberecký kraj přispěje Vlastivědnému muzeu v České Lípě

Liberecký kraj přispěje Vlastivědnému muzeu v České Lípě

Liberecký kraj přispěje statisíci korun na expoziční, výstavní a sbírkovou činnost Vlastivědného muzea v České Lípě.

Vlastivědné muzeum v České Lípě
10. května 2019 - 07:00

Částkou 778 tisíc korun přispěje Liberecký kraj Vlastivědnému muzeu a galerii v České Lípě. Peníze půjdou na expoziční a výstavní činnost, dále pak také na ošetření, zpracování, uložení a dokumentaci sbírkových předmětů.

„Současné stálé expozice v areálu kláštera a na pobočkách muzea budou doplněné o nové,poutavé exponáty, jakými jsou figuríny s dobovými oděvy a interaktivní informační prvky,“ uvedla radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Muzeum bude také pokračovat v budování nové stálé expozice o těžbě uranu na Českolipsku,ve které se návštěvníci vydají do uranového hlubinného dolu.

„Plánujeme zahájit přípravu velké výstavy historických palných a sečných zbraní z naší rozsáhlé sbírky, která se uskuteční v roce 2020,“ uvedl Zdeněk Vitáček, ředitel Vlastivědného muzeaa galerie v České Lípě.

V oblasti ošetření, zpracování a uložení sbírky muzeum plánuje provést rekonstrukci rozsáhléa velmi cenné sbírky hmyzu, jejíž ukázky uvidí návštěvníci v letošním roce při entomologické výstavě. Dojde také k nákupu speciálního technického vybavení pro kvalitnější obrazovou dokumentaci, konzervaci, uložení a preparaci sbírkových předmětů. Preparace se dočkají velké druhy savců, jakými jsou obrovský medvěd grizzly, lama nebo zebra.


Pokračovat bude rovněž  náročné restaurování sbírkových textilií, především praporů, které se poté objevují ve stálé historické expozici. Specializované dílny získají novou techniku, která umožní kvalitnější konzervaci, ošetření a odbornou péči o sbírkové předměty.

„Naše specializovaná odborná knihovna bude doplněna o odbornou literaturu, kterou budou moci využívat i naši badatelé, dodal Vitáček.

Libereckenovinky.cz informoval Jan Mikulička za Krajský úřad Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz foto:arch.muzeum)