Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Liberecký kraj ruší některé veřejné zakázky na opravy mostů a silnic

Liberecký kraj ruší některé veřejné zakázky na opravy mostů a silnic

Mosty v Záskalí, Kunraticích u Cvikova, Mařenicích a Volfarticích či silnice v Petrašovicích – to je výčet plánovaných rekonstrukcí, které musí zrušit Liberecký kraj. Důvodem je zejména enormní nárůst ceny železa a prací, do kterých se významně promítá také zdražení nafty.

Ilustrační foto
9. května 2022 - 07:00

„Nyní procházíme nelehkým obdobím, vývoj cen materiálu potřebného pro stavby je poměrně dramatický. Liberecký kraj má v dokumentaci pro veřejné zakázky výslovně uvedenou nepřekročitelnou cenu, která ovšem nekoresponduje s aktuálním vývojem cen na trhu. Chtěl bych ale zdůraznit, že v přípravě veřejných zakázek a investic budeme i nadále pokračovat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Problémy proto máme i při rekonstrukcích silnic a mostů. Firmy po nás požadují více peněz, a to kvůli zdražení materiálů a stavebních prací. Faktem je, že nárůsty cen jsou rapidní, a firmy, které měly dodat materiály, vypovídají smlouvy a vše se komplikuje,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Liberecký kraj nyní připravuje další postup ve spolupráci s advokátní kanceláří. „Naším záměrem je vypsat zakázky znovu i s případným navýšením předpokládané ceny, ale samozřejmě s maximálním nepřekročitelným limitem,“ dodal Sviták. Kraj také zvažuje do smluv zapracovávat ustanovení o možnosti navýšení či snížení ceny v průběhu samotných stavebních prací, a to v závislosti na pohybu cen na trhu. „Vše ale ještě musíme zkonzultovat s právníky tak, aby vše bylo v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uzavřel Sviták.

Libereckénovinky.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:arch.)