Svátek má: Libor

Regiony

Velikost textu:

Liberecký kraj vyvěsil romskou vlajku

Liberecký kraj vyvěsil romskou vlajku

V pondělí 8.dubna se slavil Mezinárodní den Romů. V pondělí ráno proto Liberecký kraj vyvěsil na terase třetího patra budovy krajského úřadu romskou vlajku.

Na krajském úřadě zavlála romská vlajka
9. dubna 2019 - 07:00
 
Dává tím najevo podporu zvyků, tradic a kulturního života národnostních menšin. Událost má celosvětový význam.

„Netolerance k jakékoliv národnostní menšině nepomůže uvolnit napětí ve společnosti. Dlouhodobě spolupracujeme s Asociací romských představitelů, která nám v pochopení problémů, které způsobují vzájemnou netoleranci, výrazně pomáhá,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990, a to vždy 8. dubna. Původ tradice pochází z Londýna, kde se v roce 1971 konal první ročník Světové romské konference, na kterou navázal vznik Mezinárodní romské unie, romské vlajky a hymny.

„Romové patří do naší společnosti. Abychom jim mohli porozumět, musíme k nim přistupovat se vším respektem. Velice nám v tom pomůže vzájemná diskuze s romskými představiteli,“ dodal náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Pavel Svoboda.

Mezinárodní den Romů slaví především zvyky a tradice této národnostní menšiny. Oslavy se snaží propojit hudbu, tanec a řemesla se symboly tolerance, úcty a podpory. Posláním tohoto svátku je též odmítnout jakékoliv nenávistné projevy vůči menšinám a zdůraznit důležitou roli, kterou Romové zaujímají v české kultuře i mezinárodních souvislostech.

Libereckenovinky.cz o celé záležitosti informoval mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: Liberecký kraj)