Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Liberecký kraj zlepšuje životní prostředí

Liberecký kraj zlepšuje životní prostředí

Ocenění o zpětném odběru a recyklaci elektrozařízení za rok 2022 obdržel Liberecký kraj od společnosti Elektrowin.

Ilustrační foto
20. května 2023 - 07:00

Obce, organizace a občané v kraji předali do kolektivního systémů zpětného odběru 1 865 tun spotřebičů. To vše se následně zpracovává s využitím nejmodernějších technologií na znovupoužitelné suroviny, zejména kovy. Tím se omezuje těžba rud, na kterou je vynakládáno velké množství energie a vznikají skleníkové plyny.

Za předchozí rok se tak z elektroodpadu odevzdaného v kraji vytřídilo 1 041 495 kg železa, 45 411 kg hliníku a 36 760 kg mědi. Po přepočtu metodikou mezinárodní organizace WEEE forum se díky jejich využití snížila produkce skleníkových plynů o 21 608 tun CO2, omezila těžba o 1 061 509 litrů ropy a uspořilo 10 927 383 kWh elektrické energie.

]BANNER]

Liberecký kraj spolupracuje se společností Elektrowin dlouhodobě. „Zapadá to do širší snahy kraje v oblasti odpadového hospodářství, kam vedle podpory třídění a recyklace spadá i využití bioodpadů, podpora Potravinové a Nábytkové banky. Důraz ovšem směřujeme do oblasti předcházení vzniku odpadů. Je to ta nejchytřejší cesta, jak pomoci životnímu prostředí a současně ušetřit veřejné i osobní rozpočty,“ komentuje Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství plány v této oblasti.

Vysloužilé elektrospotřebiče lze předávat na několika desítkách míst v Libereckém kraji –u prodejců elektrozařízení, do určených kontejnerů nebo sběrných dvorů, současně je možné objednat si mobilní svoz.

Libereckénovinky.cu informovala Anna Vašková, tisková mluvčí Libereckého kraje.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%