Svátek má: Emanuel

Regiony

Velikost textu:

Muzeum v České Lípě připravilo výstavu Móda v portrétní malbě

Muzeum v České Lípě připravilo výstavu Móda v portrétní malbě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě připravilo v prostorách Galerie celoroční výstavu dámských portrétů z různých historických období.

Z plakátu k výstavě
4. března 2018 - 07:00

Všechna díla pocházejí ze sbírek českolipského muzea a velká většina z nich nebyla doposud veřejnosti představena. Pracovníci Oddělení péče o sbírku téměř tři roky pracovali na přípravě exponátů se záměrem vystavit je, ale v průběhu restaurátorských a konzervátorských prací vznikl nápad neprezentovat pouhé portréty jako umělecký obor, ale dát celé výstavě ještě další podtext. Prezentovat spolu s portréty dam i módu v portrétní malbě. Ke spolupráci byly přizvány i odbornice z Národního muzea (Mgr. Monika Tauberová – etnografie) a z Uměleckoprůmyslového musea v Praze (PhDr. Eva Uchalová – textil, oděvy a PhDr. Petra Matějovičová – šperky). Jejich popisy jednotlivých obrazů umožní drobný výlet do dob, kdy bylo nemyslitelné vyjít do společnosti bez patřičně zdobeného čepce, zvýšeného pasu a podobně. Do společnosti šlechtické, vyšší či nižší měšťanské vrstvy.

Vedle prvotního účelu vzniku portrétu, tedy zobrazení podoby samotných osob, je portrét nositelem velice cenných informací o způsobu a trendu odívání v příslušné době, a to v mnohem větší míře, než vzácné reálné doklady dochovaných oděvních součástí. Mnohdy až fotografická realističnost některých portrétů umožňuje odborníkům vedle materiálové skladby určit i výrobní technologii oděvu a doplňků, poznat způsoby nošení, vzájemné kombinace jednotlivých oděvních částí, barev, úprav oděvů, doplňování oděvu šperky a účesy – tedy poznání komplexu, kterému říkáme móda.  Rovněž tak rozpoznáváním jednotlivých vzorů, materiálů a barevných kombinací, získáváme informace etnografické.

Výstavu bude zahájena ve čtvrtek 8. března od 17.00 v Galerii Chodba symbolicky u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Českolipské Vlastivědné muzeum připravuje výstavu "100 let"

Libereckenovinky.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí  Krajského úřadu Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:lk)