Svátek má: Kamila

Regiony

Velikost textu:

Muzeum v Poniklé zve na místnost faráře i módu 1.republiky

Muzeum v Poniklé zve na místnost faráře i módu 1.republiky

Řadou muzeí se může pochlubit zdejší region jedním z nich je i Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé, možná ne natolik všeobecně známé, leč přesto pozoruhodné.

Z muzea
1. prosince 2019 - 07:00

Lze tu vidět zemědělskou expozici, místnost faráře, expozici zpracování lnu a výroby másla, módu i doplňky z 1. republiky a spoustu dalších zajímavostí.

„Malá soukromá muzea jsou důležitým oživením, zejména na venkově. Navíc musím ocenit úsilí majitelů. Provozovat muzeum je časově, ale i finančně náročná činnost,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Manželé Pičmanovi muzeum otevřeli roku 1999 v roubené stodole v roce 1999 a o pět let později, při příležitosti oslav 650 let Poniklé, zahájila provoz nová přístavba. Vystavené předměty pocházejí převážně z Poniklé a okolí. V současné době je zde k vidění zhruba 700 exponátů. Část věcí pochází přímo z rodiny, některé exponáty majitelé zakoupili a vůbec nejvíce jich získali darem.


Muzeum navíc ožívá každé léto v rámci kurzů pořádaných pražským vzdělávacím spolkem uměleckých řemesel Praha pod vedením Ivy. Vyučují se zde řemesla: košíkářství, kamenictví, kovařina a další.  Léto vrcholí ponikelskou poutí vždy poslední neděli v červenci.Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

Libereckénovinky.cz informoval Jan Mikulička, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(red,libereckenovinky.cz,foto:lk)