Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Na důležitost mokřadů upozorní akce na Jizerce

Na důležitost mokřadů upozorní akce na Jizerce

V sobotu 7.září proběhne akce Tajemná rašeliniště, která má za cíl seznámit všechny věkové kategorie s fenoménem mokřadů, které jsou v krajině velmi důležité.

Mokřady jsou zásobárnou vody
15. srpna 2019 - 07:00

Jejich význam je nedocenitelný i v dnešní době změn klimatu a výkyvů počasí, kdy se stávají zásobárnami vody a ochlazují své okolí. Jedná se o vzácná místa, kde je po tisíciletí budována vrstva rašeliny, a proto jsou přísně chráněna a veřejnosti přístupna jen po chodníčcích či z vyhlídek.


Na této akci však bude výjimečně možné vydat se spolu s odborníky ze Správy CHKO Jizerské hory přímo do centra jednoho z rašelinišť a vidět tak jeho krásu opravdu zblízka. „Připravujeme tuto akci pravidelně, abychom lidem ukázali, jakou jedinečnost v Jizerkách máme.“ říká ředitelka pořádající Společnosti pro Jizerské hory Kateřina Bednářová.

„Byli bychom také rádi, kdyby se účastníci něco o rašeliništích dozvěděli a tak jsme si připravili řadu stanovišť, kde jim vše hravou formou předvedeme a ukážeme. Nebude chybět ani poznávání rašeliniště všemi smysly,“ slibuje Bednářová.

Přijít může každý, není třeba se předem nijak registrovat, akce probíhá u Ekocentra Jizerka, č.p. 2 a to od 10 do 15 hodin. Exkuze vyráží v 10:30 a 13:30 na nedalekou Klugeho louku. Kdo chce mít zážitek úplný, fotoaparát, holinky a dalekohled s sebou.

Libereckenovinky.cz o celé záležitosti informovala Kateřina Bednářová, ředitelka Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: arch.)