Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Na hradech a zámcích je již vše připravené na advetní prohlídky

Na hradech a zámcích je již vše připravené na advetní prohlídky

Hrady a zámky nabízí adventní trhy, prohlídky a koncerty, slatiňanský zámek zve na prohlídky i na Štědrý den.

Vánoční trhy na zámku Sychrov
2. prosince 2017 - 07:00

Se začínajícím adventním obdobím zvou kasteláni hradů a zámků na romantické prohlídky vánočně nazdobenými komnatami, na vánoční koncerty a také trhy. Na hradech a zámcích je již „hotovo“ a tak se návštěvníci mohou těšit na nazdobené stromečky, vonící cukroví, tradiční výzdobu prostor a během prohlídky se také dozvědět, jak Vánoce trávily šlechtické rodiny. Prohlídky jsou plánovány na adventní víkendy, zámek Slatiňany bude otevřen i o svátcích, stejně jako Betlém Hlinsko. Nový rok lze přivítat na Kunětické hoře nebo na Sychrově.

„Zimní, vánoční prohlídky jsou každoročně více a více navštěvovány, neboť, i když vedou třeba stejnými prostorami jako ty letní, mají úplně jiný nádech. Všude voní nazdobené stromečky, cukroví, návštěvníci vidí původní výzdobu, aranžmá na jídelních stolech, ale třeba i dárky, které si šlechta dávala pod stromeček“, vypočítává přednosti zimních prohlídek ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec. „ Zároveň ale musím návštěvníky varovat – na hradech a zámcích to krásně voní, atmosféra je skutečně slavnostní, ale je potřeba se teple obléknout!“, dodává.

Během adventních prohlídek návštěvníci uvidí kromě nazdobených stromečků i dárky, které si šlechta dávala pod stromeček – pánové se většinou těšili z dýmek, knih, map, psacích potřeb, oblečení, ale i portrétů, dámy dostávaly kromě šperků také drobné kusy nábytku, šperkovnice apod. Na děti čekalo hlavně oblečení, knihy, ale samozřejmě také hračky, i když ne v takovém množství, jak je tomu dnes.

Kult vánočního stromku byl na rakouském panovnickém dvoře přijat oficiálně v roce 1816 za vlády císaře Františka I. Uvádí se, že na rakouský císařský dvůr tradici vánočního stromku přinesla arcivévodkyně Henrietta z Nassau-Weilburgu, choť arcivévody Karla, která pocházela z Německa, kde se tato tradice zrodila.

Do Čech se tradice vánočních stromků dostala ještě o několik let dříve, v roce 1812, a to do rodiny ředitele stavovského divadla Jana Karla Liebicha, který slavnostně nazdobil vzrostlý smrk ve svém zámečku v pražské Libni jako překvapení pro své hosty z řad pražské smetánky.

Zavedení tradice stromečků do běžných domácností probíhalo postupně až do poloviny 19. století. Stromky bývaly zpočátku také zavěšovány ke stropu a zdobily se sladkým pečivem, jablky, ořechy, sušenými švestkami či hrozinkami.

Šlechtické stolování bylo slavnostní a období Vánoc bylo mimořádné i v tom, že děti jedli spolu s rodiči. Na štědrovečerním stole nechyběly pokrmy z ryb, zvěřina, ale třeba také puding a velice oblíbený jablečný štrůdl či lívance. Všude platilo, že nadílku dostali nejdříve sloužící a to ve formě peněz, šatstva nebo jídla. Vánoční dárky nebyly zabalené, čekaly pod stromečkem ve své nádheře, až zpravidla paní domu řekne, komu jaký dárek patří. Tradice balení dárků se v Čechách rozšířila až po vzniku Československa v roce 1918.


LIBERECKO-Kompletní nabídka objektů v prosinci:

2. - 3. prosince: státní zámek Sychrov - Adventní trhy. Čestný dvůr zámku Sychrov se o prvním prosincovém víkendu opět promění  v místo, kde na vás dýchne atmosféra vánočního času.

2. prosince: státní hrad Grabštejn - Vánoce na Grabštejně. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru.  Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie (skupina Subulcus), rozveselí vás kejkle (kejklíř Martin), vánoční pocit navodí i oživlý betlém, pobaví Komedie o hvězdě a zajisté vás ohromí dramatický příběh o renesančním majiteli hradu Jiřím Mehlovi ze Střelic (v podání skupiny historického šermu Bibus Spiritus). Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Luďka Veleho a pěveckého sboru Janáček (v 15 hodin, velký sál v prvním patře východního křídla).

2. - 3., 9.-10., 16. – 17. prosince: státní zámek Zákupy – Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech. V letošním roce budou vánoční prohlídky probíhat na II. Okruhu. Začátky prohlídek: 10.00 hodin, 11.00 hodin, 12.00 hodin, 13.00 hodin a 14.00 hodin.

3.,9. -10., 16. – 17. prosince: státní hrad Grabštejn – Adventní prohlídky. V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury.

9. - 10. prosince: státní zámek Frýdlant - Adventní prohlídky. Prohlídky slavnostně vyzdobenými zámeckými interiéry s vůní jehličí a vánočního pečiva.  Otevřeno  od 11:00 do 15:00. Prohlídky vždy v celou hodinu.

16. prosince: státní zámek Zákupy - Adventní koncert – vystoupení sopranistky Karolíny Žmolíkové. Od 15 hod v koncertním sále císaře Josefa II. V přízemí zámku.

16. prosince: státní zámek Zákupy - Předvánoční pohoda v zámku a podzámčí.  Komponovaný program zámku Zákupy a Eduard Held muzea na náměstí (stánky, vystoupení zákupských ochotníků, nadílka zámeckému medvědu Medouškovi).

26. prosince: státní zámek Sychrov - Vánoční koncert. Na programu: Antonio Scarlatti, Giuseppe Giordani, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, César Franck, nejkrásnější světové koledy – výběr, nejkrásnější české koledy – výběr Účinkují: Karolína Žmolíková (soprán), Ludmila Juránková (klavír),  Jan Pohořalý (trubka).

27. – 31. prosince: státní zámek Sychrov - Vánoční prohlídky zámeckých interiérů.  Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami. Pod vánočními stromečky budou k vidění hračky rohanských dětí. Pro každého je připraven drobný dárek. Vstupenka na vánoční prohlídky bude zároveň platná na výstavy „Ze života Medvědího klanu“ a „Z dětských pokojíčků“.

Libereckenovinky.cz informovala Mgr. et Bc. Lucie Bidlasová, tisková mluvčí, Národní památkový ústav územní památková správa na Sychrově.

(jv,libereckenovinky.cz foto:npú)