Svátek má: Hedvika

Regiony

Velikost textu:

Na malované zimní pohádky do Domu Scheybalových

Na malované zimní pohádky do Domu Scheybalových

Vánoce, zima a pohádky jsou tématem výstavy, kterou připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum. K vidění bude v Domě Scheybalových v Jablonci nad Nisou po celou zimní sezónu. Je vzpomínkou na Miloslava Jágra, jednoho z nejlepších evropských ilustrátorů.

Jágr - Krakonoš
31. prosince 2017 - 07:00

Miloslav Jágr, podobně jako Josef Lada, patřil k českým výtvarníkům, kteří dokázali zachytit kouzlo zimy a Vánoc. Do svých obrázků vdechl vzpomínky na dětství v kraji sklářů.

„Miloslav Jágr tvrdíval, že nemá rodného města, ale má rodnou řeku – Jizeru. Jako malý kluk vyrůstal v Semilech. Studentská léta strávil v Železném Brodě, kde vychodil sklářsko¬u ¬obchodní školu. V letech 1945–1958 žil střídavě v Jablonci nad Nisou. Zanedlouho se však s manželkou Hanou přestěhovali za prací do Prahy. Přesto mu zůstal Jablonec nad Nisou, kam jezdil do domku za rodiči, druhým domovem,“ říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.

„Výstava Zimní pohádky s Miloslavem Jágrem vznikla díky spolupráci s Jágrovou dcerou Hankou a vnučkou Terezkou, kterou často do Jablonce brával na prázdniny do svého letního bytu u jablonecké přehrady,“ dodává Vobořil, který se s Miloslavem Jágrem osobně znal. Časopis Jizerská kóta, který Petr Vobořil vydával, Jágr ilustroval a graficky upravoval.


Jágrův svět pohádek
Čert, draci, Krakonošové i skláři mají své místo v pohádkovém světě Miloslava Jágra, který je výrazově velmi pestrý. Jeho přítel spisovatel František Nepil o něm před lety napsal: “Čas od času se narodí malíř, který má dar včarovat na papír náš kraj, naši zem. Člověk otevře knížku a z ní na nás zase dýchnou ty naše palouky a dvory, ty potoky k přeskočení i k nepřeskočení, stráně a návsi, a tátové a dědkové a strejdové, a mámy, tetky a babky našeho života, a nám je chvíli o pár let míň a nadlouho jsme o mnoho bohatší...”

„Přijďte i vy zavzpomínat na výstavu Zimní pohádky s Miloslavem Jágrem spolu se svými dětmi nebo vnoučaty,“ zve Petr Vobořil. „Právě pro nejmenší návštěvníky máme v podkroví Domu Scheybalových také výtvarnou dílnu s papírovými vločkami a pro ty odvážnější i kreslení potmě inspirované pohádkou Jak zrzci udělali tmu,“ říká Petr Vobořil.

Liberekénovinky.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí Libereckého kraje.  

(jv,libereckenovinky.cz,foto:lk)