Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Navštivte méně známé, ale zajímavé místo Libereckého kraje

Navštivte méně známé, ale zajímavé místo Libereckého kraje

Řadou neznámých nebo méně známých, ale přesto náramně zajímavých míst se může pochlubit Liberecký kraj.

Harrachovská hrobka v Horní Branné
9. července 2019 - 07:00

Řadí se k nim také Harrachovská hrobka v Horní Branné, postavená v byzantském a renesančním slohu.
Stavba hrobky začala roku 1840, její vysvěcení se uskutečnilo o třicet let později. Tvoří ji dva souosé pravidelné osmiboké hranoly o nestejné výšce. Vstupní portál je bohatě zdobený pásy pletenců a palmet.

Vnitřní stěny osmiboké stavby jsou vykládané černými mramorovými deskami, na kterých nse objevují zlatým písmem vytesané tituly jednotlivých zde pohřbených členů rodu. Patrně nejznámějším je osvícený šlechtic Jan Nepomuk hrabě Harrach. Posledním Harrachem pohřbeným v Horní Branné je jeho syn Otto Harrach.


„Rod Harrachů po sobě zanechal hluboké stopy, a to nejen v různých hospodářských oborech, ale i v kultuře. Byli známými mecenáši. Zasloužili se o stavbu Národního divadla nebo o činnost muzeí a galerií. Jejich významu a postavení odpovídá také výstavnost hrobky v Horní Branné, která určitě stojí za zastavení,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V současnosti slouží kaple především jako obřadní síň. Konají se tu poslední rozloučení se zesnulými. Čas od času probíhají v hrobce také koncerty.

Libereckenovinky.cz o celé věci informoval mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: Archiv Libereckého kraje)