Svátek má: Marcela

Regiony

Velikost textu:

Nová aplikace usnadní cestování cyklistům i chodcům

Nová aplikace usnadní cestování cyklistům i chodcům

„Chytře na cestu“ – novinka pro cyklisty i chodce ve městech Liberec a Jablonec nad Nisou.

Ilustrační foto
30. října 2018 - 07:00

Aplikaci pro mobilní zařízení pod názvem „Chytře na cestu“ spustilo v těchto dnech statutární město Liberec.

Primárně funguje jako navigace pro cyklisty, pomáhá najít ideální trasu v často nepřehledných městských podmínkách. Dokáže chytře kombinovat cyklistickou, pěší i městskou veřejnou dopravu. Jde o aplikaci upravenou speciálně pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Zkušební verze se postupně vylepšuje podle konkrétních podnětů a připomínek, uživatelé je mohou sdělovat také prostřednictvím e-mailu na adresu magistrátu. Novinka pomůže občanům cestovat způsobem šetrnějším k životnímu prostředí.

Program umí nabídnout tři varianty trasy v kombinaci s využitím MHD. Dokáže hlásit problémy na cestě a zajímá se například i o to, na jakém typu jízdního kola hodláte vyrazit.

Kostel svatého Martina je dominantou Pozlovic

Pro cestu z bodu A do bodu B zobrazí varianty, které se liší rychlostí i komfortem. Můžete zvolit nejpříjemnější trasu, u které se nejméně nadřete, často ale bývá pomalejší. Zlatou střední cestou je alternativní trasa, která poskytuje kompromis mezi rychlostí a pohodlím. Nejrychlejší trasa vám neumožní příliš šetřit síly, do cíle se však dostanete nejdříve.

Při plánování cesty jsou důležité ještě další informace. Před vyhledáním trasy můžete nastavit, zda hodláte jet na silničním, horském, skládacím nebo na kole s elektropohonem. Zároveň lze ve vyhledávači zvolit trasy mimo rušné úseky, strmá stoupání či schody. Aplikace je také propojená se systémem sdílených kol „Rekola“, který v Liberci funguje od března 2018. Trasy pro pěší i cyklisty je možné kombinovat se spoji MHD.

Liberecký kraj navštívila zima a silnice pokryla sněhem

Aplikace „Chytře na cestu“ dokáže do určité míry fungovat i jako interaktivní sociální síť. Uživatelé mohou do rozhraní mapy umisťovat varování před překážkami, rozbitými dlažebními kostkami, úzkým průjezdem a podobně. V aplikaci lze vyhledat ostatní uživatele a sledovat trasy, které zdolali a uveřejněnili. Cyklisté mohou za svoji aktivitu v rámci programu sbírat různá ocenění. Informoval Magistrát města Liberec.

(jv,libereckenovinky.cz foto:arch)