Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Nová louka u Cvikova pomůže přírodě, sloužit bude i relaxaci

Nová louka u Cvikova pomůže přírodě, sloužit bude i relaxaci

Díky úbytku kdysi tradičních luk plných květin mizí z naší krajiny a přírody motýli, včely, hmyz a další opylovači i celé luční ekosystémy.

Nová louka u Cvikova
6. června 2018 - 07:00

Krajina postrádá pestrost a rozmanitost což následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá. V posledních letech nastává na některých místech přece jenom částečná změna k lepšímu. Některá města, obce i někteří uvědomělí farmáři chtějí krajinu oživit a vrátit ji na některých pozemcích přirozený rozmanitý ráz. Začínají se více zajímat o možnost zakládat květnaté louky. Aktuálně se rozhodli vytvořit ve městě ukázkovou plochu květnaté louky například v Moravských Budějovicích nebo v Opavě, kde lučními porosty osázeli plochy nejen v centru města, ale i v Městských sadech.

K této iniciativě se rozhodla připojit a reálně pomoci Lučina, která se spojila s odborníkem a majitelem farmy Planta naturalis (Rostlina přírodní) Ing. Bohumilem Bradnou, který se věnuje problematice revitalizace tradičních luk už čtvrt století, a iniciovala výsev jedné zbrusu nové louky o rozloze 1,5 ha nedaleko Cvikova na Českolipsku v Libereckém kraji. Libereckenovinky.cz o tom informoval mluvčí akce Ondřej Hampl.


Zhruba 6 týdnů po výsevu se na louce začínají objevovat první luční květy a traviny. Osivo Květnaté louky na střední půdu (Krajinářská mezofytní louka), které bylo při výsevu použito, obsahuje poměrově z 80 % semena lučních květin a z 20 % travin, protože živiny obsažené v půdě rychleji využijí trávy a dříve obsadí prostor. Luční květiny se svým pomalejším počátečním vývojem by byly ve výsledném porostu málo zastoupeny. Osivo je určeno především k osevu větších ploch v krajině. Důležité při zakládání těchto luk je vytvoření přírodě blízkého porostu, který bude navazovat na své okolí. Tak se nově založená louka stane stabilizačním prvkem krajiny a vytvoří podmínky pro život mnoha organismů. Plně rozkvetlá, rozmanitá a tedy atraktivní jak pro hmyz, tak i pro případné návštěvníky a turisty bude louka u Cvikova až v příštím roce.

„Louka bude volně přístupná a kolem celé plochy bude naučná stezka a lavičky. Postupně vybudujeme také turistické ukazatele, které k ní návštěvníky nasměrují. Na louce si bude možné postavit stan, nebo obytný vůz s možností víkendového přenocování. U lesa dále plánujeme postavit samoobslužný luční bar,“ říká Daniel Bednář ze zážitkového centra Fabrika Cvikov, který se podílel na realizaci výsevu a bude se o novou louku dlouhodobě starat. „Budeme rádi, pokud se k nám lidé vypraví třeba na pěší výlet s dětmi a doufáme, že se nám časem podaří vypěstovat opravdu pestrou louku, která se bude jednak líbit motýlům, včelám a dalšímu hmyzu a stane se i místem netradiční formy relaxace a odpočinku i pro obyvatele a návštěvníky Cvikova a okolí.“

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: ACCEDO)