Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

O Památku roku soutěží i dům v Heřmanicích

O Památku roku soutěží i dům v Heřmanicích

V soutěži Památka roku, kterou Liberecký kraj vypsal, se o tento titul uchází i venkovský dům číslo popisné 77 v Heřmanicích na Frýdlantsku, který je jedinečnou ukázkou místní historické architektury.

Dům v Heřmanicích po rekonstrukci
4. července 2019 - 07:00

Stavení prošlo nedávno obnovou střechy. „Také v okrajových částech kraje se dnes opravují památky. V tomto případě se jedná o další příklad lidové architektury. Oceňuji snahu majitelů respektovat památkovou hodnotu budovy a zachovat tak tento objekt pro další generace,“ uvedla Květa Vinklátová,  radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dům z přelomu 18. a 19. století se nachází pod prudkým svahem severovýchodně od středu obce. Je součástí souboru hornolužické lidové architektury s hrázděným patrem vynášeným nad roubenou světnici podstávkou. Stodůlka v zadní části proniká až do patra.


Při opravě střechy byly sneseny dožilé tašky bobrovky a poškozené latě. Ty nepoškozené majitelé domu očistili, ošetřili ochranným nátěrem proti dřevokazným houbám a hmyzu a znovu použili. Použitá nová krytina, jíž je opět taška bobrovka, je totožná s původní. Při pokládání bylo použito šupinové krytí na latě s podmazáním.

Na konci štítů byly použity zdvojené tašky s přesahem a podmazáním maltou, zasazené do dřevěné ozubené lišty opatřené ochranným nátěrem. Valbové a hřebenové hřebenáče byly kladeny do malty. I nadále na střeše zůstává pět vikýřů, nazývaných podle svého tvaru volská oka. Majitelé též provedli opravu a nátěr ozdobné římsy, montáž hromosvodu a podokapních žlabů.Soutěž Památka roku Libereckého kraje vypsal na počátku dubna Liberecký kraj. Mohli se do ní přihlašovat majitelé památek, jejichž obnovu nebo alespoň jednu etapu obnovy dokončili v loňském roce.
Do soutěže se nakonec přihlásilo sedm památek, z nichž byla vybrána jedna, která obdrží finanční odměnu ve výši padesát tisíc korun a trvalou pamětní desku s označením Památka roku 2018 Libereckého kraje. Vítěz soutěže je zatím neveřejný. Vyhlášení proběhne během Dnů evropského dědictví 14. září tohoto roku v Jablonci nad Nisou.

O celé věci informoval Libereckenovinky.cz mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: Liberecký kraj)