Svátek má: Libor

Regiony

Velikost textu:

Oděv a textil, Liberec 2017, aneb Bez textilu by nebylo oděvu

Oděv a textil, Liberec 2017, aneb Bez textilu by nebylo oděvu

Spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec pořádal ve spolupráci s Technickou univerzitou, Fakultou textilní a Střední průmyslovou školou textilní soutěž pro základní a střední školy v textilní a oděvní tvorbě s názvem „Oděv a textil, Liberec 2017 aneb Bez textilu by nebylo oděvu“.

Oděv a textil, Liberec 2017
2. října 2017 - 07:00

Všichni účastníci v průběhu celé soutěže dodržovali jednotné pravidlo: za tři minuty předvést svou kolekci na hudbu dle vlastního výběru. Jako první se do zápolení o ceny vrhly s kolekcemi na téma „Tvoříme z textilu“ základní školy. Cenu pro vítěze si do Lomnice nad Popelkou odvezl kolektiv žákyň Základní umělecké školy za kolekci „Kytice“.

„Bývalé Československo bylo textilní velmocí. A také Liberecký kraj měl v tomto oboru velmi dobré postavení.  Je velká škoda, že se nepodařilo udržet alespoň částečně textilní průmysl při životě. Nyní máme v republice jen několik textilek a většina se věnuje technickým textiliím. Přitom koupit v obchodě kvalitní látku je skoro zázrak. A co se týče šití, na každé vesnici bývala švadlena. To už dnes není. Na tyto obory hlásí minimum dětí. Jsem ale přesvědčena, že renesance tohoto řemesla přijde. Akce jako soutěž Oděv a textil, Liberec 2017 zvedají jeho prestiž,“ řekla radní Libereckého kraje Květa Vinklátová, pověřená řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Střední školy se mohly zapojit do čtyř kategorií. Zajímavou kategorií pro ně byla rozhodně „JITKA KLETT - Multikulturalismus v oděvní tvorbě“, kde hlavní cenou je účast na Fashion Week v Košicích a módní přehlídka na Pražském hradě. Tuto cenu si za kolekci „Respect“ vysloužila Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary.


Kromě cen vítězům v jednotlivých kategoriích byly předány i zvláštní ceny, a to i cena Libereckého kraje v podobě krejčovské panny.

„Nebylo vůbec jednoduché udělit jen tři ceny. Všichni mladí tvůrci představili krásné kolekce. Dvě ocenění Libereckého kraje nakonec získala Pavlína Bálitnová a Norbert Engeľ ze SOŠ podnikania Prešov, u jejichž kolekcí jsem ocenila spojení tradiční ruční práce v podobě výšivek a aplikací s moderním pojetím návrhů. Třetí cenu získala Střední škola ze Strážnice za kolekci Spektrum barev, která nabízela velké množství kombinací jednotlivých částí kolekce,“ komentovala akci radní Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Záštitu nad akcí udělil náměstek hejtmana Petr Tulpa, pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti a radní Květa Vinklátová, pověřená řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Libereckenovinky.cz informovala Andrea Fulková za Krajský úřad Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz foto.kú)