Svátek má: Zdislava

Regiony

Velikost textu:

Pět kandidátů Libereckého kraje bojuje o titul Historické město

Pět kandidátů Libereckého kraje bojuje o titul Historické město

Pět měst Libereckého kraje bude mezi sebou soutěžit o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2022.

Z Jilemnice
15. ledna 2023 - 07:00

Město, které v této oblasti dosáhne nejlepších výsledků, postoupí do celostátního kola a může získat titul Historické město roku 2022. Liberecký kraj v tomto ročníku reprezentují města: Lomnice nad Popelkou, loňský vítěz okresního kola, Jilemnice, která je držitelem titulu Historické město roku 2012, Jablonec nad Nisou, Turnov a Nový Bor, postupující do celostátního kola v roce 2019.

„Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci je velmi potěšen účastí pěti měst z našeho kraje. Tento zájem o soutěž ukazuje, jakou prestiž si ocenění Historické město roku během let získalo“ komentuje počet přihlášených ředitel libereckého pracoviště Národního památkového ústavu Miloš Krčmář.

„Město Jablonec nad Nisou se může pyšnit ve své městské památkové zóně více než 150 kulturními památkami. Do soutěže přihlásilo zdařilou obnovu objektu č. p. 1444 v Husově ulici č. 3. Vila, která tvoří cenný příklad rozvoje Jablonce nad Nisou na počátku 20. století, byla rekonstruována v roce 2022 k příležitosti 150. výročí od narození autora přestavby objektu Roberta Hemmricha. Ten zanechal velkou stopu na podobě Jablonce nad Nisou, proto bylo také v rámci výročí tohoto jabloneckého rodáka uspořádáno několik kulturně-vzdělávacích akcí a byla mu odhalena pamětní deska na jím navržené budově bývalého okresního hejtmanství v Podhorské ulici. Město pak vzdalo poctu tomuto architektovi zdařilou opravou jeho díla – budovy v Husově ul. 3.“ popisuje motivaci města garant soutěže za liberecké územní pracoviště Národního památkového ústavu Václav Němec.

Během let došlo v Lomnici nad Popelkou k opravě téměř všech kulturních památek na území památkové zóny a samotný ústřední prostor, Husovo náměstí, prošel úpravou, která měla za cíl humanizaci celého prostoru s ohledem na památkovou hodnotu území. „Obnovy probíhaly ve městě například na budově fary, objektu Muzea či na hřbitovní kapli sv. Jana Křtitele, která se dočkala nových oken opravy vnější omítky.“ dodává Alžběta Sakařová

V Jilemnici stále probíhá regenerace městské památkové zóny, a to včetně zeleně či technické infrastruktury. Mezi významné obnovy patří rekonstrukce střešní krytiny domu patřící bývalé dívčí škole č. p. 288. Tento objekt si svou funkci zachoval a za příkladnou obnovu byl v roce 2022 vyhlášen jako Památka Libereckého kraje roku 2021. Do budoucna se počítá i s další obnovou radnice v interiérech nebo rekonstrukci podloubí – projektové plány jsou již zpracovány. Jilemnickou hlavní investiční akcí na poli památkové péče v roce 2022 se stala ohradní zeď v areálu zámeckého parku, jež prošla první etapu rozsáhlých obnov.

Turnov v loňském roce provedl obnovu fasády a opravu oken domu v ulici Skálova č. p. 72. Objekt získává postupně svou původní podobu a získává opět své cenné hodnoty, díky kterým byl prohlášen kulturní památkou. V roce 2022 došlo k výměně oken a opravě fasády, čímž se přiblížil podobou původnímu objektu. „Dům bude po rekonstrukci sloužit Muzeu Českého ráje v Turnově.“ dodává Václav Němec.Náměstí Míru v Novém Boru se jako centrum města stalo klíčovým bodem při revitalizaci města. Dále v loňském roce došlo také k obnově schodiště a vstupního portálu na budově Sklářského muzea nebo vnějších omítek domu č. p. 100, ve kterém soukromý vlastník provozuje malý pivovar. Celkovou rekonstrukcí fasády prochází například kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž zároveň tvoří i dominantu města.

„Porotní komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, krajského garanta Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci vybere již koncem ledna 2022 krajského vítěze, kterého pošle jako zástupce Libereckého kraje do státního kola.“, konstatuje garant soutěže za liberecké územní pracoviště Národního památkového ústavu Václav Němec

Ceny jsou vyhlašovány již od roku 1994. Tato města se mohou titulem Historické město roku pyšnit: Boskovice 2021, Havlíčkův Brod 2020, Štramberk 2019, Brtnice 2018, Slavonice 2017, Jičín 2016, Příbor 2015, Cheb 2014, Chrudim 2013, Jilemnice 2012, Uherské Hradiště 2011, Znojmo 2010, Beroun 2009, Šternberk 2008, Jindřichův Hradec 2007, Polná 2006, Česká Kamenice 2005, Františkovy Lázně 2004, Spálené Poříčí 2003, Prachatice 2002, Nový Jičín 2001, Litomyšl 2000, Kutná Hora 1999, Klášterec nad Ohří 1998, Kroměříž 1997, Třeboň 1996, Kadaň 1995 a Svitavy 1994.

Libereckénovinky.cz informovala Mgr. Alžběta Sakařová, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:npu)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?