Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Projekt umožní rozvoj populace vzácné kuňky ohnivé

Projekt umožní rozvoj populace vzácné kuňky ohnivé

Rada LK na svém jednání schválila projektový záměr „Podpora populace kuňky ohnivé v evropsky významné lokalitě Manušické rybníky“. Cílem projektu je zajistit vzácné kuňce lepší podmínky pro rozvoj populace.

Ilustrační foto
6.březen 2016 - 09:00

„Po schválení projektového záměru bude následovat příprava projektové žádosti, která by mohla být přichystána zhruba do šesti měsíců. Následně bude zpracovaná samotná projektová žádost na OPŽP,“ popsal Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.

Vyhlášení výzvy v OPŽP, specifickém cíli 4.1, se očekává na konci května 2016 (výzva bude průběžná až do prosince 2017). V tomto specifickém cíli je počítáno s dotací ve výši 100 % celkových způsobilých výdajů. Nyní jsou celkové náklady odhadnuty na 1.360.000 Kč, v průběhu přípravy projektu budou náklady doupřesněny na základě vypracovaného rozpočtu.


Samotná realizace, která zahrnuje plošné a výběrové kácení stromů a keřů na březích a hrázích, jež způsobují pro kuňku naprosto nevhodné zastínění rybníků, a vybudování tří neprůtočných tůní jako alternativního rozmnožovacího a pobytového biotopu pro kuňku, se uskuteční během roku 2017.

Přírodní památka Manušické rybníky je evropsky významnou lokalitou nacházející se na hranici Manušic a Horní Libchavy. Jedná se o soustavu sedmi malých rybníků napájených kanálem ze Šporky. V lokalitě žijí významné druhy živočichů, z nichž k nejvzácnějším patří kuňka ohnivá. Tato žába je v Libereckém kraji vzácná a právě podmínky rybniční soustavy a mokřadů u Manušic jsou pro její populaci ideální. V oblasti žijí stovky jedinců.

Libereckenovinky.cz informovala Markéta Dědková, tisková mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(jv,Libereckenovinky.cz foto:arch