Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Seminář ukázal, jak rozmluvit dítě, které prožívá složitou situaci

Seminář ukázal, jak rozmluvit dítě, které prožívá složitou situaci

Další společný seminář pro pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí, příslušníky policie a psychology z celého kraje připravilo Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje, krajská příspěvková organizace.

Seminář v Raspenavě
11. června 2019 - 07:00

První den dvoudenního semináře v Hotelu Zámeček v Raspenavě byl ve čtvrtek 6. června věnován tématu, jak navázat kontakt s dítětem v ohrožení, v šoku nebo v jiné složité situaci. Zahájení se zúčastnil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Seminář, nazvaný Základy vedení rozhovoru s dítětem, vedl sociální pedagog a psychoterapeut Filip Hajna. Naznačil několika desítkám přítomných odborníků, jaké metody volit, pokud dítě zarytě mlčí. Co dělat, když dítě odmítá komunikovat s vyšetřovateli nebo pracovníky psychologické poradny právě proto, že je ve škole šikanované, že má strach, anebo že je ve stresu z rozchodu rodičů, bylo obětí domácího násilí nebo svědkem nějaké nenadálé dramatické situace.

„Ve všech pomáhajících profesích je přítomen stejný faktor – práce s bezmocí. U dítěte, které nechce z nějakého důvodu komunikovat, je potřeba navodit pocit bezpečí a atmosféru vzájemné důvěry. Nelhat, být autentický, vnímat jeho nonverbální signály,“ řekl v úvodu Filip Hajna.

Psychologové i pracovníci sociálně-právní ochrany dětí se potřebují například dozvídat informace od dětí, které vyrůstají v dětských domovech. Důležité svědectví poskytuje také dítě ve fázi rozhodování, jestli bude po rozvodu rodičů žít s matkou či otcem. K rozmluvení mlčících dětí používají odborní pracovníci plyšové hračky, obrázkové kartičky, balónky, loutky, malování a další kreativní pomůcky. Seminář nastínil, jak pomůcky nejlépe využívat.

„Komunikovat s dítětem, které se ocitlo ve složité situaci, není jednoduché. Čím kritičtější je daná situace, tím hůře se s dítětem navazuje kontakt. Zvlášť když mu hrozí nějaké nebezpečí nebo je samo v šoku. I dítě, které vyrůstá v harmonické rodině, a nezažívá žádný stres, má často, hlavně během dospívání, etapy, kdy se uzavírá do sebe. Proto jsem rád, že naše organizace v čele s ředitelem Ivo Brátem uspořádala tento seminář, adresovaný hned několika oborům najednou. A to je další cíl semináře – aby si jednotliví pracovníci navzájem vyměňovali zkušenosti a řešili kritické situace společně. Vzájemná spolupráce je nejrychlejší cestou k úspěchu,“ zdůraznil náměstek Pavel Svoboda.Druhý den setkání, pátek 7. června, účastníky čekal seminář, nazvaný Interdisciplinární spolupráce Intervenčního centra Ústí nad Labem. Setkání různých odborníků nad jedním problémem organizuje vedení Centra intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje už několik let. Jak podotkl ředitel Ivo Brát, Liberecký kraj je jedním z mála, ne-li jediným v republice, který se systematicky snaží posilovat vzájemnou informovanost a součinnost různých složek, od státních policistů až po rodinné terapeuty.

Libereckénovinky.cz informoval Jan Mikulička, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:arch.kú)