Svátek má: Radim

Regiony

Velikost textu:

Staročeské trhy v Turnově uctí mistry řemesel

Staročeské trhy v Turnově uctí mistry řemesel

K největším přehlídkám řemesel v České republice se řadí Staročeské řemeslnické trhy v Turnově. Za dosavadních třiadvacet ročníků si vybudovaly silnou tradici. Čtyřiadvacátý ročník této oblíbené akce se uskuteční 25. a 26.května.

Z trhů
14. května 2019 - 07:00

„Představují se tu řemeslníci z celé republiky, kteří poutavým způsobem seznamují návštěvníky s tradiční rukodělnou tvorbou. Jednotlivých ročníků se zúčastňuje více než 150 řemeslníků. I v letošním roce budou na tržišti zastoupeni držitelé prestižních značek, například Nositel tradice lidového řemesla a Mistr rukodělné výroby, stejně jako držitelé certifikátu regionální produkt, a to ze všech českých a moravských regionů,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Akci doplňuje dvoudenní přehlídka hudebních skupin, divadelních a loutkářských souborů. V letošním roce to jsou např. Jitka Šuranská, Jablkoň, Tomáš Kočko & Orchestr, Vladimír Mišík & ETC, Funny Grass, Ting, Zrní, Tonya Graves nebo Jelen. Nechybí ani pestrý program pro děti.„Staročeské řemeslnické trhy jsou významnou akcí v kalendáři Turnova i celého Libereckého kraje. Organizátoři skvěle udržují jejich úroveň. Zájemci se tu mohou seznámit s tradiční špičkovou řemeslnou výrobou a určitě neodejdou s prázdnou,“ řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V rámci trhů obdrží tituly Mistr tradiční řemeslné výroby Libereckého kraje Václav Plechatý z Liberce, který se řadí mezi uznávané řezbáře, a Arnošt Möller z Ohrazenic u Turnova za ručně zhotovované kožené výrobky.

Libereckénovinky.cz informoval Jan Mikulička, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:lk)