Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Tradici výroby mýdel v kraji založil sedlák Schicht z Rynoltic

Tradici výroby mýdel v kraji založil sedlák Schicht z Rynoltic

Jen stěží představitelný by byl život v dnešní době bez mýdla, hygienické potřeby, jejíž historie se datuje už do doby kolem roku 2800 před naším letopočtem.

Ilustrační foto
14. listopadu 2020 - 07:00

Dokazuje to archeologický nález keramických babylonských nádob, v nichž se našel obsah látky, mýdlu podobné.

„Výroba mýdel je v posledních letech nejen věcí profesionálů, ale pokouší se o ni i domácí nadšenci. Kdo nemá čas nebo si raději pořídí mýdlo, třeba jako dárek, od osvědčeného výrobce, najde k tomu v Libereckém kraji příležitost,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ve zdejším regionu se produkcí vonných hygienických potřeb zabývá hned několik výrobců: například Mýdlárna v Ráji, Miroslava Priščáková či firma Koukol v obilí. První z nich má v repertoáru přírodní bylinná mýdla a šampony z rostlinných a éterických olejů. U všech jejích výrobků se dbá na původ surovin a ve všech jsou použity jen takové, které jsou nezbytné k výrobě či nesou jasný příznivý účinek. Nic navíc, nic pro efekt: žádné umělé konzervanty, barviva, vůně ani jiné další umělé látky.Miroslava Priščáková se zaobírá výrobou mýdel za studena. Její mýdla jsou z kvalitních olejů, šumivé koule z jedné sody, kyseliny citronové, kukuřičného škrobu a olivového oleje. Vše ze surovin od českých firem. P

Třetí jmenovaná firma, Mýdlárna Koukol, je environmentální sociální podnik. Nabízí přírodní mýdlo vyrobené ručně za studena na faře ve Volfarticích. V mýdlech nejsou žádné živočišné suroviny, což potvrzuje nově získaný certifikát Vegan Society. Bylinky použité v mýdlech jsou lokálního původu, pocházejí z Chráněné krajinné oblasti České středohoří. .

V českých zemích vzniklo řemeslo zvané mydlářství již za dob panování Lucemburků; tvorba mýdla byla součástí práce hospodyněk až do konce 17. století. V Libereckém kraji se dlouholetá tradice výroby mýdla, která později pokračovala v Ústí nad Labem, zrodila v obci Rynoltice: tamní sedlák, řezník a uzenář Georg Schicht ve svém domku zahájil v roce 1848 výrobu mýdla a později ze své továrny zásoboval mýdlem celé severní Čechy.


Jeho syn Johann Schicht vybudoval v roce 1882 velkou továrnu na výrobu mýdla v Novosedlicích u Ústí nad Labem. Továrna se pak stala největší na zpracování tuků. Po druhé světové válce byl podnik zestátněn a dnes je z něj firma Setuza neboli Severočeské tukové závody.

Pro Libereckenovinky.cz Jan Mikulička, Krajský úřad Libereckého kraje

(lh,libereckenovinky.cz,foto web LK)