Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Tým liberecké iQLANDIE popularizoval vědu v Číně

Tým liberecké iQLANDIE popularizoval vědu v Číně

V čínské Šanghaji proběhl koncem května festival Science and Technology Week. Lektoři libereckého science centra iQLANDIA byli jako jedni z mála evropských zástupců u toho!

Experimenty zaujaly děti i dospělé
4. června 2018 - 07:00

Lektory libereckého science centra iQLANDIA na akci nominoval Český svaz vědeckotechnických společností. Libereckenovinky.cz o tom informovala mluvčí iQLANDIE Lenka Gecková.

Experimenty i Science show předvedli před zraky desetitisíců návštěvníků Šanghajského muzea vědy a techniky Pavel Saal, Martin Novák a Ondřej Votruba. Česká science centra se festivalu popularizující vědu a přírodovědné obory účastnila již podruhé.

Science and Technology Week, který uspořádala Čínská asociace vědy a techniky, probíhal v Šanghaji od soboty 19. do pátku 25. května.

„Festival má v Číně více než dvacetiletou tradici. Prvních deset let se pořádal pouze v Pekingu, poté se přidala i další města, jako právě Šanghaj. Cílem akce bylo nejenom navázat spolupráci s ostatními národy a institucemi, ale především se podělit o zkušenosti, jakým způsobem přiblížit vědu dětem a teenagerům,“ říká Martin Novák, odborný lektor iQLANDIE a účastník výpravy. Součástí šanghajského festivalu, do kterého se zapojilo dalších deset zemí z celého světa, byly také přednášky vědců nebo konference.


Tým iQLANDIE bodoval s pokusy
Zástupci libereckého science centra předvedli čínským návštěvníkům spoustu experimentů. „Lidé reagovali nadšeně, bavilo je především naše interaktivní podání. Představili jsme jim celou řadu osvědčených pokusů – například ty s  Wimshurstovým generátorem vysokého elektrostatického napětí, na kterém jsme ukázali kromě vlastností elektrického pole i oblíbené blesky. Úspěch slavila i termokamera, jejímž prostřednictvím návštěvníci sledovali pro oko neviditelné nápisy a stopy díky šíření tepla infračerveným zářením. Nechyběly hlavolamy, obrázky z elektronového mikroskopu či demonstrace Meissnerova efektu – tedy ukázka vlastností extrémně zchlazeného supravodiče. Ten když zchladíte kapalným dusíkem na teplotu nižší než cca -180 °C, můžete pozorovat levitaci permanentního magnetu,“ doplňuje lektor. Tým iQLANDIE představil na Science and Technology Week i své originální vystoupení - Science show, plnou výbuchů a kouře.

Festival má nejenom popularizovat vědu, ale i inspirovat. „Zaujal nás stánek švédských studentů s ukázkou programování automatizovaných systémů a ovládání malého robotického ramene se skalpelem pomocí speciální rukavice, kdy jste každým prstem řídili jeden pohyb ramene. Velmi pěkný program měli i malajští kolegové s papírovými letadly pro děti ze Science centra Singapur,“ dodává Martin Novák.


A lektoři si festival pochvalují. „Pořadatel již projevil zájem o další spolupráci, příští rok bychom se mohli předvést v Pekingu,“ uzavírá lektor.

Účastníky čekala na závěr velkolepá audiovizuální show s živou hudbou. Všichni lektoři získali ocenění „Excellent Science Popularization Ambassador of 2018 National Science and Technology Week – Shanghai Science Festival“ a iQLANDIA obdržela certifikát „Outstanding Organization Prize of 2018 National Science Week – Shanghai Science Festival“.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: PARLIAMO)