Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Udržitelné čtvrti – téma budoucnosti měst zatím v Česku chybí

Udržitelné čtvrti – téma budoucnosti měst zatím v Česku chybí

Stavba udržitelných čtvrtí v České republice zatím nepatří mezi priority vedení měst. Zatímco v mnoha evropských státech architekti a urbanisté běžně navrhují udržitelné a funkční městské čtvrti, v Česku se zatím jedná o ojedinělé projekty, v měřítku domů.

Ilustrační foto
19. září 2022 - 07:00

O výstavbě a proměnách českých čtvrtí a o kontextu jejich vzniku budou diskutovat již 4. října 2022 odborníci z řad architektů, developerů a zástupců města. Setkání se uskuteční v Liberci, v budově bývalé automobilky RAF, známé jako Linserka. Diskuze se bude konat na pozadí výstavy doktorandů Technické univerzity zaměřující se na příklady udržitelných čtvrtí a kontext jejich vzniku. Expozice “Udržitelné čtvrti napříč Evropou”, je k vidění od 19. do 30. září 2022 právě v budově bývalé automobilky.

Výstava ukáže příklady budovaných udržitelných čtvrtí metropolí z celé Evropy. Na velkoformátových panelech představí autoři v jednotném měřítku příklady nových čtvrtí z dvacnácti evropských měst, která si dala za cíl řešit svůj rozvoj s ohledem na potřebu zmírňování dopadů a adaptace na změnu klimatu. Panely ukážou aktuální satelitní snímky těchto čtvrtí a výkres hodnotící jejich prostorové uspořádání, tzv. “schwarzplan”.

Diskuse se pak zaměří na to, jak lépe zasadit problematiku udržitelných čtvrtí do českého kontextu a jak pracovat s tímto tématem mezi odbornou veřejností a veřejností obecně. Hlavními tématy budou udržitelné transformace čtvrtí v Česku, kdo by se měl do celého procesu zapojit a jaké jsou potřeba využít nástroje, aby mohly vznikat projekty tohoto charakteru. „Co je udržitelná čtvrť víme a máme také mnoho příkladů ze zahraničí, kde se v průběhu posledních dvaceti let více či méně povedlo díky společenskému nastavení, existujícím nástrojům a obecném plánovacím prostředí, kontextu, výstavbu podobných čtvrtí iniciovat. V České republice ale zatím větší tlak na výstavbu nezaznamenáváme, což je velká škoda. Právě udržitelné čtvrti totiž mají potenciál zlepšit kvalitu života ve městech,“ upřesňuje Lukáš Houser, doktorand fakulty architektury Technické Univerzity v Liberci.Diskuse bude také na téma spolupráce vytváření udržitelných řešení. „Je naším cílem přinést téma udržitelných čtvrtí do veřejného diskursu. Aktuální krize je pro nás příležitostí, jak měnit přístupy ať už k výstavbě, energetice, či fungování komunity do budoucna,” doplňuje Anna Ježková, doktorand fakulty architektury Technické Univerzity v Liberci.

Diskuse se zúčastní odborníci z řad architektů, developerů, zástupců města a spolků. Společně budou hledat odpovědi na otázky Jaká je jejich role v rozvoji města? Jaké mají k dispozici nástroje? A jaká je jejich motivace řešit rozvoj měst udržitelně?

(rp,libereckenovinky.cz,foto:arch.)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%