Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Ukrajinské děti stráví 14 dní v Libereckém kraji

Ukrajinské děti stráví 14 dní v Libereckém kraji

Děti z partnerské oblasti Vinnytsia, které byly zasaženy válečným konfliktem s Ruskem, přijedou na dva týdny do našeho kraje.

Ilustrační foto
5.srpen 2017 - 07:00

Ukrajinské děti v Libereckém kraji, uvidí Ještěd i mnoho dalšího.  Letní pobyt zajišťuje a organizuje Liberecký kraj v rámci dohody o spolupráci s Vinnytskou oblastí.

Už v sobotu 5. srpna přijelo na čtrnáct dní do Libereckého kraje 36 ukrajinských dětí na letní pobyt. Jedná se o sirotky nebo polosirotky z partnerské oblasti Vinnytsia, se kterou podepsal Liberecký kraj tento rok v dubnu dohodu o spolupráci.

„S Ukrajinci primárně spolupracujeme v oblasti zdravotnictví, zejména v otázce nedostatku zdravotních sester. Myšlenka dětského tábora pro osiřelé děti vznikla při návštěvě ukrajinské delegace v Libereckém kraji až následně, v dubnu 2017,“ přiblížil vznik celého nápadu Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, zaměstnanosti, tělovýchovy a sportu.

Ukrajinským dětem, ve věku od 9 do 17 let, Liberecký kraj připravil velmi pestrý program v podobě mnoha výletů na zajímavá místa v regionu i mimo něj.


„Z měst si prohlédnou Liberec, Prahu, Jablonec nad Nisou nebo Jičín. V našem regionu se podívají například na Ještěd, do IQ Landie, EKOParku Liberec, továrny na dřevěné hračky Detoa, do liberecké ZOO nebo do Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě a tenisového areálu v Proseči u Jablonce nad Nisou. Děti se budou moci také projet parníkem po Máchově jezeře nebo na dračích lodích na jablonecké přehradě,“ vyjmenoval s tím, že letní táborníky čekají i další výlety. Zavítají na některé z hradů a zámků Libereckého kraje a v itineráři nechybí ani naplánované návštěvy míst ke koupání, mezi kterými jsou Hamr na Jezeře, bazén Liberec, Máchovo jezero nebo koupaliště Maškova zahrada v Turnově.

V rámci programu navštíví také samotné sídlo Libereckého kraje. V pondělí 7. srpna si budou moci prohlédnout jeho budovu, včetně vyhlídkové terasy a zároveň se v 14:00 hodin v zastupitelském sále setkají s hejtmanem Martinem Půtou a s jeho náměstkem pro resort školství Petrem Tulpou.

Na jednotlivé výlety bude letní tábor vždy vyjíždět z Domova mládeže Střední zdravotnické školy v Turnově, kde budou děti i se svým šestičlenným dospělým doprovodem ubytovány.

Libereckenovinky.cz informovala Marie Šimice za Krajský úřad Libereckého kraje.

(jv,jibereckenovinky.cz foto:kúlk)