Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Unikátní muzejní krystal se stal stavbou roku i terčem vandalů

Unikátní muzejní krystal se stal stavbou roku i terčem vandalů

Osmičku vítězů soutěže Stavba roku 2020 vyhlásila nadace pro rozvoj architektury a stavebnictví. Jednou ze staveb oceněných soutěžní odbornou porotou je i skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Skleněná přístavba
21. října 2020 - 07:00

Autorem architektonického návrhu je pražské studio Hlaváček-architekti, který s ním zvítězil ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2014. Jeho projekt oslovil soutěžní komisi zejména díky unikátnímu vzhledu stavby ve tvaru skleněného krystalu nebo broušeného bižuterního kamene, který tak navenek symbolizuje i jeho obsah. Realizaci zajistila Energie stavební a báňská Kladno a vyšla na 55 milionů korun. Návštěvníci mohou toto unikátní dílo obdivovat od června.

„Skleněný krystal je splněním našeho dlouhého snu,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. „Chtěla bych poděkovat svému zástupci Petru Novému za to, že mě přesvědčil stavět právě tohle, a nic jiného. Svému kolegovi Janu Pleštilovi za to, že dokopal stavbu i projektanty, aby to všechno dotáhli do úspěšného konce. A samozřejmě ministerstvu kultury, které nám velkoryse umožnilo tak jedinečnou stavbu realizovat.“Není to ale jediná významná cena, kterou se může muzeum v tomto roce pochlubit. O týden dříve obdrželo ocenění Patria Nostra za rekonstrukci a zpřístupnění posledního dochovaného objektu zaniklé sklářské osady Kristiánov v Jizerských horách. Cenu uděluje Mezinárodní festival architektury a urbanismu ve spolupráci s hejtmany všech krajů za příkladný investiční a architektonický počin realizovaný v letech 1990–2020 přispívající k rozvoji venkova v jednotlivých krajích Česka.

„Jedná se o ocenění těch, kteří se mimořádným způsobem podílejí na zachování hodnot minulosti a vytváření nových hodnot pro život venkova,“ uvádějí zástupci vyhlašovatelů.

Přístavba neunikla nejen odborné komisi soutěže Stavba roku, ale ani místním vandalům.  „Hned třetí den po otevření jsme zjistili rozbití jedné ze skleněných výplní. Cenové nabídky na výměnu poškozeného skla se pohybovaly od 200 až do 700 tisíc,“ uvedl technický náměstek muzea Jan Pleštil.

Policie ČR si vyžádala videozáznamy z kamer, na nichž bylo patrné, že se v okolí pohybovala policii známá partička nepřizpůsobivých občanů. Jakmile zjistili, jak velkou škodu svým počínáním způsobili, neváhali označit konkrétního viníka. Přestože se jedná o nezletilého, má již za sebou rozsáhlou kriminální činnost. Úhrada škody teď spadne na jeho rodiče, kteří si vyžádali splátkový kalendář.

Zvonice v Krupce plnila i fortifikační funkci

„Oceňujeme profesionální práci Policie ČR, která pachatele záhy identifikovala, zejména díky dobré znalosti místního prostředí. Zároveň doufáme, že zveřejněná výše škody odradí další případné nenechavce. Jen velmi neradi bychom totiž byli nuceni přistoupit k uzavření parku pro veřejnost,“ dodala ředitelka muzea Milada Valečková.

Podle webu Libereckého kraje

(lh,libereckenovinky.cz,foto web LK)