Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

V Jablonci ušetří za energie 4,6 milionu korun ročně

V Jablonci ušetří za energie 4,6 milionu korun ročně

Garanci každoroční úspory energie ve výši minimálně 3,75 milionu korun ročně má již od loňska město Jablonec nad Nisou v případě svých patnácti objektů.

Jablonec bazén
21. května 2018 - 07:00

Projekt, jehož poskytovatelem je společnost ENESA z ČEZ ESCO je ovšem mnohem úspěšnější. Skutečná úspora je téměř o 900 tisíc korun vyšší a činí tudíž 4,63 milionu korun. Modernizace se týkala 12 mateřských a základních škol, městské knihovny, bazénu a sportovní haly. Dokončena byla na začátku minulého roku a nyní jsou k dispozici první ucelené výsledky.

„Rekonstrukcí prošla většina kotelen a dosluhující plynové kotle byly nahrazeny novými. ENESA rovněž optimalizovala provoz tepelných čerpadel. Řada osvětlovacích těles byla vyměněna za úsporné kompaktní zářivky nebo LED svítidla. Úpravy stály 32,3 milionu korun.“ vysvětluje Miloš Vele, náměstek primátora pro ekonomiku a majetek.

„Městský rozpočet ale tato investice nijak nezatížila. Částka se bude postupně splácet z vlastních úspor, které má město od nás garantovány přímo ve smlouvě. Za výši úspor tedy přímo ručí poskytovatel,“ říká Petr Ouška, ředitel ČEZ ESCO pro veřejnou správu a nemovitosti.


Díky garanci úspor tak nepředstavuje projekt pro město žádné riziko. Nadúspory budou přitom investovány zpět do projektu, aby spotřeba dále klesala. Letos z nich budou uhrazeny další úpravy v plaveckém bazénu a MŠ Hřbitovní.

Zásadní vliv na snížení nákladů na vytápění má instalace systému individuální regulace teplot v jednotlivých místnostech. Umožňuje udržovat teplotu podle účelu a času využití. Na toaletách, v tělocvičnách a na chodbách je tak o stupeň až dva chladněji než v učebnách, kancelářích či kabinetech. Veškerá provozní data jsou shromažďována v dispečinku. Jejich analýza slouží k vyhledávání dalších míst s potenciálem úspor.

„Těší nás, že v Jablonci nyní vše funguje, jak bylo naplánováno a dokonce lépe. Někdy je totiž třeba s ohledem na měnící se podmínky ladit projekt ještě za plného provozu,“ uzavírá Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA.

Libereckenovinky.cz informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy


(jv,libereckenovinky.cz foto:čez)