Svátek má: Zbyněk

Regiony

Velikost textu:

V liberecké iQLANDII bylo tento pátek pořádně živo!

V liberecké iQLANDII bylo tento pátek pořádně živo!

Vědou nadupaný pátek v iQLANDII. Na proslulou Noc vědců, v jejímž rámci se uskutečnil i Liberec Makers – první kutilský a technologický festival v regionu – dorazilo celkem 1024 návštěvníků.

8. října 2018 - 07:00

A bylo vidět, že si lidé obě akce, na které byl vstup zdarma, pořádně užili. Kutilský festival, který společně s týmem iQLANDIE uspořádal podnikatelský inkubátor Lipo.ink, odstartovali v odpoledních hodinách dronaři. Ti přímo v science centru předvedli s drony neskutečné akrobatické kousky.

Následovaly originální workshopy: „BigClown“ od Hardwaria  a dále od vývojářů z Warhorse studia. Během nich si děti a dospělí vyzkoušeli sestavit svůj IoT projekt, konkrétně alarm, a také se dozvěděli, jakým způsobem ožívají postavy v počítačových hrách. „Já se těšil na workshop od Prusa Research. Hodně mě zajímají roboti, vím, že se dají vytisknout na 3D tiskárnách, proto bych jednou s nimi chtěl pracovat,“ svěřil se devítiletý Martin, účastník Liberec Makers.

Pořadatelé zaznamenali o festival velký zájem. „Lidé se museli na workshopy registrovat, jejich kapacita byla naplněna v několika málo dnech,“ řekl Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání iQLANDIE.

Poznejte „100 LET ČESKÉ VĚDY" v iQLANDII

Noc vědců a výbušná Science show. Malí i velcí se také bavili na Noci vědců, která pro letošek nesla téma „100 LET ČESKÉ VĚDY“. Jak funguje taková oblouková lampa nebo kontaktní čočky?

„Pro účastníky jsme nachystali speciální stanoviště, kde se seznámili s objevy a vynálezy známých českých vědců,“ doplnil Petr Desenský.

Lidé mohli navštívit i šest interaktivních expozic, třeba Kosmo či Živly, které science zpřístupnilo. Vše doplnila přednáška „Co právě hýbe světem astronomie a kosmonautiky“ a také populární výbušná Science show, plná ohňů, blesků a kouře.

Libereckenovinky.cz informovala Lenka Gecková za Parliamo.

(jv,libereckenovinky.cz foto:parliamo)