Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

V Libereckém kraji se zvýšil počet případů klíšťové encefalitidy

V Libereckém kraji se zvýšil počet případů klíšťové encefalitidy

V roce 2017 bylo v Libereckém kraji hlášeno 26 případů klíšťové encefalitidy – tj. téměř třikrát více než v roce 2015 .

Klíště
11. května 2018 - 07:00

Počty případů narůstají v posledních třech letech celorepublikově, a to z 351 na 687! Jednou z příčin může být nízká proočkovanost populace, která je v České republice jen 24 % . Český hydrometeorologický ústav v sezoně pravidelně vydává ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem předpověď aktivity klíšťat obecných. Odborníci jako nejúčinnější prevenci před klíšťovou encefalitidou doporučují očkování. Dále bychom měli preventivně začít používat repelent a po návratu z pobytu venku si prohlédnout tělo.

Relativně mírné zimy a vlhké jaro a podzim vytváří optimální podmínky pro rozmnožování a aktivitu klíšťat. To se následně odráží i v množství osob, které se nakazí klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou.

„Česká republika je zemí s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. V Evropě patříme spolu s pobaltskými republikami dlouhodobě mezi země s nejvyšší nemocností. Počty případů kolísají v závislosti na výkyvech počasí, ale díky globálnímu oteplování se výskyt klíšťat rozšiřuje do nových oblastí, kde se v minulých letech klíšťata nevyskytovala,“ říká MUDr. Eva Jílková, Zdravotní ústav, Ústí nad Labem.

Koho klíšťata nejvíc ohrožují
Klíšťata nejčastěji přenášejí dvě onemocnění. Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, které je léčitelné antibiotiky. Klíšťová encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce. Infekce přitom zasahuje centrální nervový systém a může vést k trvalé invaliditě nebo způsobit úmrtí.

„Ideálními lokalitami pro výskyt infikovaných klíšťat jsou smíšené lesy s křovinatým porostem, břehy potoků a řek. Mohou to být ale i zahrady a parky. Dalším rizikem je i to, že je domů přinášejí psi a kočky, a tak se dostávají do bezprostředního okolí člověka,“ vysvětluje MUDr. Eva Jílková.


Před klíšťovou encefalitidou není chráněná žádná věková skupina obyvatel. Nejúčinnější prevencí je očkování, které pomáhá před onemocněním chránit. „Důležité je chránit nejen děti, ale i dospělé a seniory. Průběh onemocnění bývá u dětí obvykle lehčí než u dospělých a zejména starších osob,“ varuje doktorka Jílková.

Nejvíce zodpovědní jsou lidé ve věku 18–24 let, kde je očkovaných 36 lidí ze sta, a po nich následují děti a dospívající do 19 let s 29 procenty proočkovanosti. Libereckenovinky.cz informovala Eva Kloučková z Focus Agency, s.r.o.


(jv,libereckenovinky.cz foto:arch)