Svátek má: Vratislav

Regiony

Velikost textu:

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky

V úterý 27. září proběhne od 17 hodin v tropické zahradě libereckého Centra Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky.

K akci
25. září 2022 - 07:00

Návštěvníkům se představí soubor 35 fotografií Jizerských hor, které vybrala odborná porota z těch, které dorazily do fotosoutěže. Tu vyhlásila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody počátkem března.  Jeden snímek vzešel i z internetového hlasování široké veřejnosti na stránkách Libereckého deníku. Představí se také zcela nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023 sestavený z těch nejkrásnějších vystavených snímků. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na výsadby druhově rozmanitých lesů na Liberecku.

Do červnové uzávěrky fotosoutěže dorazilo 152 snímků od 47 autorů, porota pak měla nelehký úkol vybrat ty nejkrásnější. Nakonec se povedlo sestavit krásný průřez pohledů na Jizerské hory, které si mohou návštěvníci na vernisáži prohlédnout a podebatovat s jejich autory. Nadace zde ocení autory fotografií, které se dostaly do kalendáře a předá jim hodnotné ceny od společnosti Canon. Jeden kalendář je připraven i pro každého účastníka fotosoutěže jako poděkování. Další bude možné na místě zakoupit nebo si ho později objednat na webových stránkách nadace.

„Těší mě setrvalý zájem jak ze strany soutěžících, tak lidí a firem, co si kalendář kupují a podporují tak Jizerské hory a jejich okolí. Letos jsme se rozhodli pro opětovné zvýšení nákladu a vydali jsme 2100 kalendářů,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel pořádající nadace. V minulosti pomohl výtěžek z prodeje kalendářů například se záchranou rašeliniště v samém srdci Jizerských hor, výsadbou tisíců genetický původních sazenic stromů či obnovou návštěvnické infrastruktury.Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena v roce 2011 a za tu dobu bylo přihlášeno 2 349 snímků a vydáno 17 600 kalendářů. S myšlenkou jejího pořádání přišel František Pelc, předseda správní rady nadace a do soutěže se hlásí fotografové nejen z Čech, ale i zahraničí. „Fotosoutěž má několik rozměrů. Jedním z nich je představit naše malé, ale krásné pohoří široké veřejnosti a zároveň jejím prostřednictvím poukázat na potřebu jeho ochrany. A přispět k tomu může každý například nákupem benefičního kalendáře Zaostřeno na Jizerky 2023, kterým můžete potěšit nejen sebe, ale i své přátele a známe,“ doplňuje Petrovský.

Libereckenovinky.cz informoval  Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:Nadace Ivana Dejmala)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%