Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Vila, muzeum i sušárna. Památky v kraji otevírají své brány

Vila, muzeum i sušárna. Památky v kraji otevírají své brány

Dny evropského dědictví. Vyhlášená akce, díky níž se každý rok v září otevírají návštěvníkům a milovníkům historie brány nejzajímavějších památek včetně těch, které jsou obvykle zčásti nebo zcela nepřístupné. V letošním roce se konají mezi 11. a 19.zářím.

Ilustrační foto
6. září 2021 - 07:00

„Jedná se o velmi oblíbenou akci, díky níž se zájemci dostanou do přístupných památek i do zajímavých objektů, které bývají běžně návštěvníkům uzavřené,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V Libereckém kraji se do akce zapojilo kolem 40 památek. Bude tak možno navštívit například Kantorovu vilu v Jablonci nad Nisou, Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově nebo sušárnu chmele v Dubé.

Pořadatelé uchystali spoustu zajímavých akcí. 11. září lze na hradě Valdštejn navštívit Zářijovou dětskou pouť. V předhradí bude po celý den historický kolotoč a malý jarmark s řemeslnými a regionálními výrobky. Na hradě se od 11.30 a 13.30 uskuteční loutková představení souboru Na Židli a krátké koncerty souboru Cantus Jaroměř od 13 a 14 hodin. Po celý den potrvá výtvarná dílna pro děti ve spolupráci s Centrem pro rodinu Náruč. Areál hradu bude pro návštěvníky komplet přístupný včetně interiérů.Ve stejný den představí své zajímavosti i Jilemnice, a to v rámci komentované prohlídky města. Jilemnická radnice si připravila komponovaný pořad k 125. výročí narození spisovatele Jaroslava Havlíčka, v němž účinkují Jan Luštinec a Pavel Hoza.

Na 12. září jsou připraveny komentované prohlídky železničního muzea Martinice. O víkendu 18. a 19. září se uskuteční v Železném Brodě tradiční Skleněné městečko – setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla.
Libereckenovinky.cz informoval Jan Mikulička, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)