Svátek má: Zbyněk

Regiony

Velikost textu:

Výročí Ještědu oslavilo přes osm tisíc návštěvníků

Výročí Ještědu oslavilo přes osm tisíc návštěvníků

Symbol Libereckého kraje, vysílač a horský hotel Ještěd, oslavil v sobotu 15.září 2018 své 45.výročí, a to ve vesmírném stylu.

Ještěd
21. září 2018 - 07:00

Bohatý program odstartoval v 10 hodin již patnáctý ročník závodu ve vynášení sudů piva na zádech. Během dne vystoupily skupiny Imaginárium, následoval rapper Envej z Mladé Boleslavi, dále se představila nymburská kapela HitFakers a hudební vystoupení zakončila legendární liberecká kapela Těla.

Návštěvníky přilákaly prohlídky jindy nepřístupných prostorů vysílače, strojovny kabinové lanovky, areálu skokanských můstků či stanice horské služby a také bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

„Oslavy se skutečně velmi vydařily. Samozřejmě pomohlo počasí, které vylákalo z domů tisíce lidí. Jsem také ráda, že se během oslav podařilo prodat 273 klobouků „Ještědů“, které vyrobila firma PVO Zákupy. Prodej má tak dvojí smysl. Jednak pomůže získat další prostředky na vybavení a jednak to znamená podporu místní firmě, která stojí na tradiční rukodělné výrobě,“ poznamenala Květa Vinklátová, členka rady kraje pověřená řízení odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Letošní Oslavy Ještědu se nesly ve znamení Vesmíru a v tomto duchu byly připravené i doprovodné aktivity. Do vzdálených galaxií se návštěvníci přesunuli díky vesmírnému foto koutku a barevnou mimozemskou gastronomii mohli vyzkoušet přímo v hotelové restauraci. Kreativní dílničku od Oblastní galerie v Liberci mohli navštívit malí i velcí a vyrobit si třeba „ufonské čelenky“. Na vrcholu Ještědu během dne korzovaly na chůdách mimozemšťané z Divadla Studna. „Vesmírně nesmírnou Science show“ předvedla iQLANDIA na svém stánku v dolním areálu na začátku Beranovy cesty.

Nejmenší návštěvníci, kteří zahájili svůj výšlap na Ještěd již na konečné zastávce tramvaje, si mohli vyzkoušet svoji obratnost a šikovnost v outdoorových disciplínách, které si připravila společnost Decathlon a všechny děti dostaly také vesmírné buttonky se zelným mimozemšťanem. Každý návštěvník si mohl na místě koupit klobouk ve tvaru Ještědu. Výtěžek z prodeje půjde spolku Ještěd 73 na nákup vybavení interiérů.


Sportovně zdatní si na vrchol vyšlápli při závodu ve vynášení sudů. V mužské kategorii 50l sudů pak obsadil první místo opět Zdeněk Pácha, vítěz posledních pěti ročníků, s výborným časem 00:44:13. V mužské kategorii s 30litrovým sudem zvítězil nováček závodu Jan Horák v rekordním čase 00:33:14. Vítězkou ženské kategorie byla Zuzana Kocumová v čase 00:28:43 a v kategorii rodiče s dítětem v krosně zvítězil Roman Knížek v čase 00:24:30.

Pro sběratele turistických vizitek byla pro letošní rok připravena jedinečná absolventská vizitka, vydaná u příležitosti 45. Výročí otevření horského hotelu a vysílač Ještěd. Slavnostním zakončením oslav významného 45. výročí od otevření horského hotelu a vysílače Ještěd byl večerní ohňostroj.


Na Oslavách Ještědu se podílel Liberecký kraj společně se Statutárním městem Liberec, Českými Radiokomunikacemi, a.s., Hotelem Ještěd, Českými drahami, a.s., Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s., TMR Ještěd a.s., Horskou službou České republiky, společností BusLine a.s., Boveraclubem, společností Ivan Pacák přepravní služby s.r.o., Jizersko-ještědským horským spolkem, Oblastní galerií Liberec, iQLANDIÍ a společností Decathlon.

Libereckenovinky.cz informovala Lenka Klimentová Krajský úřad Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz foto:arch.čd)