Svátek má: Dušan

Regiony

Velikost textu:

Výstava v lomnickém muzeu ukáže krásy Českého ráje

Výstava v lomnickém muzeu ukáže krásy Českého ráje

Od září budou moci návštěvníci lomnického muzea zhlédnout unikátní výstavu k přírodě Českého ráje.

Na výstavě bude k vidění také foto ledňáčka
2. září 2019 - 07:00
 
Autorem bude bývalý lomnický občan a stálý příznivec Lomnice nad Popelkou Dr. Zdeněk Mrkáček - zoolog, fotograf, autor řady knih a výstav o přírodě a krajině, mnoha přednášek a neúnavný popularizátor přírody Českého ráje i Lomnicka.

Český ráj je bezesporu jedním z turisticky nejvíce navštěvovaných území naší vlasti. Pro většinu domácích i zahraničních turistů je přitažlivý a vyhledávaný především díky skalním městům, hoře Kozákovu, Troskám a dalším hradům a zámkům. Již mnohem méně je známý bohatostí živé přírody s obyvateli skal, lesů, rybníků, vodních toků i suchých teplých luk. Tím spíše právě na ně bude zaměřena zmíněná výstava.


V Českém ráji roste více jak 1000 druhů vyšších rostlin a žije zde na 30 000 druhů živočichů.  Nemálo z nich se však bohužel řadí mezi druhy ohrožené vyhynutím.

Výstava bude obsahovat nejenom fotografie vzácných i běžnějších živočichů a rostlin, ale také trojrozměrné exponáty v podobě vycpanin ptáků, jejich per, hnízd a další, včetně drahých kamenů a ukázek jak historické, tak i současné literatury zaměřené na tuto problematiku.

Účastníky vernisáže, která slavnostně zahájí výstavu v neděli 8. září od 10 hodin, a to úvodním slovem zoologa a kurátora akce v jedné osobě RNDr. Zdeňka Mrkáčka, čeká malé překvapení v podobě netradičního programu. Součástí výstavy bude také přednáška autora o zpěvu a dalších hlasových projevech našich ptáků, která se uskuteční ve středu 25. září od 17 hodin.

V současné době význam ochrany přírody by měl být jednou z největších priorit jak jednotlivců, tak celé společnosti. Výše uvedená prezentace dlouholeté činnosti doktora Mrkáčka v této oblasti je malým příspěvkem lomnických muzejníků k lepší osvětě a citlivějšímu zacházení nás všech s přírodou, jejíž jsme nedílnou součástí.

Pořadatelé srdečně zvou všechny zájemce o živou i neživou přírodu a její krásy v mnoha rozličných podobách.Výstavu nazvanou „Zázraky přírody Českého ráje“ si můžete prohlédnout až do 28. října 2019.

Libereckenovinky.cz o celé záležitosti informoval ředitel lomnického muzea Jan Drahoňovský.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto:Zdeněk Mrkáček)