Svátek má: Libor

Regiony

Velikost textu:

Žáci českolipské školy se dočkali nových učeben

Žáci českolipské školy se dočkali nových učeben

Kraj otevřel již čtyři Centra odborného vzdělávání. Nových učeben se dočkali i žáci na českolipské střední odborné škole a učilišti.

Nové dílny
5. dubna 2019 - 07:00

Projekty Center odborného vzdělávání (COV) za více jak 593 milionů korun úspěšně pokračují. Nové moderní vybavení mají ode dneška i žáci COV služeb na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v České Lípě (SOŠ a SOU ČL). Celkové výdaje na výstavbu a vybavení jsou včetně evropských a státních dotací 80.966.757 korun. Liberecký kraj dá ze svého rozpočtu na všech osm COV 110.833.812 korun.


„Projekt COV služeb na škole v České Lípě byl ze všech 8 projektů nejnáročnější. Stavební práce byly značně roztříštěné, jelikož v areálu prošlo modernizací více objektů. Vše se ale stihlo včas a úspěšně dokončit,“ uvedl hejtman Martin Půta. 

V rámci rekonstrukce se na učebny technických oborů přeměnil sklad v objektu „B“ areálu školy. Kompletní modernizace se dočkal celý objekt „C“. Kromě nových učeben zde žáci mají k dispozici i nový výtah a sociální zázemí. Veškeré prostory a vybavení jsou bezbariérově dostupné.

„Žáci budou mít k dispozici tu nejmodernější techniku. Pro zemědělce a farmáře má škola připravené nové předváděcí haly či garáže. Budoucí instalatéři, strojní mechanici, obráběči či elektrikáři se budou učit na moderních strojích a velice mě těší, že jim nové COV poskytne veškerý servis a zázemí. Jistě to přispěje k jejich zvýšeným šancím uplatnit se na trhu práce,“ vysvětlil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„U COV služeb v České Lípě nám velice pomohou peníze z Evropské unie a státního rozpočtu. Z celkové částky 80.966.757 korun očekáváme z těchto zdrojů podporu ve výši 69.884.368 korun,“ dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

„Podíl Libereckého kraje na výdajích činí 11.082.389 korun. Jedná se o třetí finančně nejnáročnější projekt v rámci COV jak z hlediska stavby, tak i pořizovaného vybavení,“ doplnil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Částka vynaložená na všech 8 COV přesahuje 593 milionů. Zaplatit projekty pouze z krajských peněz nelze, i přesto se na nich podílíme bezmála 111 miliony korun. Jsme však teprve v polovině a musíme neustále počítat i s případným navýšením, jelikož další čtyři COV ještě nejsou dokončená,“ uzavřela Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

O celé záležitosti informoval Libereckenovinky.cz mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: arch.)