Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Známá barmská disidentka Su Ťij dostala šperk z Jablonce

Známá barmská disidentka Su Ťij dostala šperk z Jablonce

Šperk z Jablonce coby osobní dar obdržela jedna z nejslavnějších žen světa, vůdkyně Barmy a někdejší známá disidentka Aun Schan Su Ťij. Ta navštívila Českou republiku, aby v Praze otevřela barmskou ambasádu.

Aun Schan Su Tij a Olga Kopalová
9. června 2019 - 07:00

Při této příležitosti se dostalo cti Olze Kopalové Rynešové, majitelce jablonecké firmy ŠENÝR Bijoux, předat této světově uznávané osobnosti osobní dar.

„Přemýšlela jsem, co by takové ženě mohlo udělat opravdovou radost v době, kdy vyvíjí snahy o navázání přátelství a ekonomické spolupráce mezi našimi zeměmi. Rozhodla jsem se pro zpodobnění pro ni tak silného symbolu, jakým je vlajka její strany Národní liga pro demokracii. Ztvárnila jsem proto dvě brože s motivy, které se na vlajce objevují: pávem a hvězdou,“ uvedla Kopalová.

Přátelství obou zemí, Česka a Myanmaru (jak zní druhý název Barmy), má na co navázat. Su Ťij si totiž nesmírně vážila Václava Havla a jeho odkazu. Jemu podle svých slov vděčí také za to, že získala v roce 1991 Nobelovu cenu za mír.

„Není lepších přátel než těch, se kterými sdílíme stejné hodnoty. I my v Barmě jsme byli s bývalým prezidentem Václavem Havlem hladoví po demokracii a lidských právech, a tak jsme se stali přáteli napříč oceány a kontinenty,“ uvedla Su Ťij při své poslední návštěvě Česka při zahájení konference Fórum 2000 v roce 2013.  Podobně se vyjádřila i při slavnostním ceremoniálu otevření velvyslanectví.

„Je mi nesmírnou ctí se setkat a dokonce promluvit pár slov se ženou, která ctí opravdu silné lidské hodnoty a již mnohokrát prokázala neskutečnou odvahu,“ dodala Kopalová.ŠENÝR Bijoux je součástí projektu českých sklářských firem v Rangúnu. Ty se zasazují o vzájemný obchod a také podporují místní sirotčince a vyvíjejí další charitativní aktivity v Myanmaru.

Rodinná firma ŠENÝR Bijoux, jež patří mezi nejlepší výrobce bižuterie v Čechách, má tradici šperkařství již od roku 1900. Největší úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Jejími korunkami se pyšní vítězky České Miss z let 2011 až 2015 – právě partnerstvím s Českou Miss ŠENÝR Bijoux získala popularitu nejen v tuzemsku, ale i na světových soutěžích krásy. Od roku 2010 do roku 2015 měly putovní korunku od ŠENÝR Bijoux například královny krásy Miss Réunion.

Libereckénovinky.cz informovala Olga Kopalová.

(jc,libereckenovinky.cz,foto:šenýř)