Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Atlantic Council radí: Okupací Balkánu nastolí USA jeho stabilitu!

Atlantic Council radí: Okupací Balkánu nastolí USA jeho stabilitu!

Ve své nové zprávě americké centrum Atlantic Council varuje před rostoucím vlivem Ruska na Balkán, napsal Balkán Insight. To by nebylo překvapivé, ale následující rady již jsou.

Ilustrační foto
30. listopadu 2017 - 10:15

Podle autorů dokumentu se Moskva snaží dosáhnout pákového efektu a snaží se v regionu vytvořit „co možná největší zmatek", jehož řešení by pak byla nutná pomoc ruské strany. Současně je podle nich třeba stabilizovat balkánský poloostrov a Spojené státy k tomu musí zajistit svoji trvalou vojenskou přítomnost, informoval Balkan Insider.

Jedná se o klasický ideologický materiál z útrob Atlantické rady. Nejdříve je třeba obvinit ze všeho Rusko, následně konstatovat, že si země Balkánu vlkastně nemohou vládnout. Aby nakonec se objevil jako deus ex machina zachránce v podobě Spojených států (Chce to jen provést de facto vojenskou okupaci tohoto historicky neklidného regionu – pozn.red.).


Americké centrum Atlantic Council vydalo zprávu s názvem „Balkán vpřed: nová americká strategie pro region", uvedl Balkan Insight. Autoři zprávy, jak uvádí noviny, vyzývají k neustálé vojenské přítomnosti Spojených států na Balkáně a k „historickému sblížení" mezi Amerikou a Srbskem. Navíc trvají na tom, aby Washington znovu získal pověst „čestného prostředníka" (vnucuje se otázka, on ji někdy měl? - pozn.red.).

Autoři dokumentu varují, že slabé státní instituce balkánských zemí se ocitly v obtížné situaci kvůli přílivu migrantů a uprchlíků. Nezaměstnanost, politický kolaps a rozšířená korupce se ve skutečnosti staly „receptem pro radikalizaci mladé muslimské populace v regionu".
 
„Atlantická Rada“ ve své zprávě upozornila na rostoucí vliv Ruska v této oblasti, a tvrdí zároveň, že za poslední dva roky od Moskvy pozorován „úžasný pokus vydělávat na dlouhotrvajících patologií v regionu s cílem narušit evropský projekt“.
 
Autoři dokumentu obviňují Rusko, že zasahuje do záležitostí Bosny a Hercegoviny, Kosova, Makedonie a Černé Hory. Podle jejich názoru chce Moskva, aby získala páky na Balkáně, vyvolat v regionu „co největší zmatek", což později bude vyžadovat pomoc ruské strany. Zejména Rusko „může zpochybnit legitimitu stávajících hranic Bosny a Hercegoviny“ a doufat, že tak vytvoří příležitost zahájit širší diskusi se západními zeměmi, tvrdí zpráva Atlantické rady.

A ve své rozdováděné fantazi ohledně zpochybnění hranic Ruskem, které prezentuje vlastně jako hotovou věc, pak dochází k ještě lepšímu hororu: „V tomto kontextu Rusko pravděpodobně nastolí otázku statusu nejen Krymu a Donbasu, ale možná i pobaltských států."

 
Její autoři věří, že vytvoření stabilní vojenské přítomnosti Ameriky na Balkáně je nezbytné pro stabilizaci regionu. „Posílí to schopnost USA ovlivňovat vývoj" a vyšle jasný signál, že Washington je vážně ochoten zabránit „bezohledné revizi stávajících hranic", dodal Balkán Insight.

Chybí jen přátelský dodatek, že Evropa asi do toho nemá co mluvit, protože Spojené státy nejlépe vědí, co je pro Evropu dobré.

(kou, prvnizpravy.cz, balkaninsight.com, foto: arch.)