Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Bílý dům poslal Kremlu několik hrozeb přes „backchannels“

Bílý dům poslal Kremlu několik hrozeb přes „backchannels“

Rusko nedávno prohlásilo, že by mohlo použít jaderné zbraně k obraně svého území.

Bílý dům
26. září 2022 - 02:20

Administrativa Joea Bidena poslala Rusku prostřednictvím backchannels několik varování ohledně možného použití jaderných zbraní na Ukrajině,  uvádí Washington  Post . Vzkazy Bílého domu Rusku byly záměrně nekonkrétní, aby v Moskvě podpořily nejistotu ohledně toho, co by USA udělaly, kdyby Rusko nasadilo svou ultimátní zbraň.

Bílý dům poslal zprávu několikrát od začátku války na Ukrajině, podle amerických představitelů, kteří hovořili s Washington Post, komunikace Bílého domu s Kremlem byla záměrně vágní.

Bidenova administrativa věří, že tyto nespecifické hrozby odradí Rusko prostřednictvím „strategické nejednoznačnosti“. „Strategická nejednoznačnost“ je záměrně nejasná politika, která způsobuje, že nepřítel nejedná ze strachu, že by mohl překročit červenou čáru, aniž by o tom věděl.

Téměř 50 let udržovaly USA vůči Tchaj-wanu politiku „strategické nejednoznačnosti“. Washington tím, že se odmítl zavázat k obraně ostrova, odradil Taipei od vyhlášení nezávislosti. Naznačování, že by Tchaj-wan mohl bránit, zároveň Čínu odradilo od agresivnějšího jednání proti ostrovu.

Biden však podnikl kroky k opuštění „strategické nejednoznačnosti“ vůči Tchaj-wanu. Od nástupu do úřadu Biden řekl, že půjde do války o Tchaj-pej čtyřikrát.

Prezident Vladimir Putin v pondělí varoval, že by mohl nařídit jaderný úder k obraně ruského území. Putinova hrozba byla nejpřímějším varováním Moskvy, že by mohla rozmístit jaderné zbraně. „Pokud bude ohrožena územní celistvost naší země, bezpochyby použijeme všechny dostupné prostředky k ochraně Ruska a našeho lidu – to není bluf,“  řekl Putin .


Zdá se, že bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv  rozšířil tento jaderný deštník  na ukrajinská území, která Moskva plánuje anektovat. Kreml naplánoval sérii referend v oblastech Ukrajiny pod jeho kontrolou. Pokud hlasování dopadne podle očekávání, tyto regiony požádají o vstup do Ruska, což Moskva přijme.

The Post říká, že není jasné, zda Bílý dům po Putinově prohlášení tento týden znovu vydal hrozbu. V lednu Moskva a Washington znovu potvrdily prohlášení, že „jadernou válku nelze nikdy vyhrát a nikdy se nesmí bojovat“.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%