Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Britští vědci: Tofu je škodlivé pro člověka a poškozuje ekosystém

Britští vědci: Tofu je škodlivé pro člověka a poškozuje ekosystém

Britští vědci představili výsledky studie, která tvrdí, že spotřeba tofu je škodlivá pro zdraví a přispívá ke globálnímu oteplování více než konzumace masa.

Tofu, sojová náhražka masa
13. února 2020 - 09:01

Na konferenci v Londýně představila National Farmers Union (NFU) akademické pracovníky a vědce, kteří argumentovali, že bezmasá strava může být nezdravá, vytvářet více emisí a poškozovat ekosystém.

Jeden z řečníků, Graham McAuliffe, z Rothamstedova institutu, hovořil o nepublikované práci, která naznačuje, že tofu, proteinová náhrada vyrobená ze sójového mléka, má horší dopad na globální oteplování než jehněčí, vepřové a kuřecí maso.

Řekl, že vnímání toho, že maso je pro životní prostředí horší než alternativy založené na rostlinách, může být kvůli „složitým“ zemědělským systémům špatné.

Jak vysvětlil McCulliff, tradiční představy o masu jako škodlivějších výrobcích nezohledňují skutečnost, že pro lidské tělo je obtížnější absorbovat bílkoviny rostlinného původu, což znamená, že lidé, kteří nejí maso, musí jíst více. Podle vědce vyžaduje výroba tofu na jednotku absorbované bílkoviny uvolňování více skleníkových plynů než většina druhů masa.

Podle Minette Batterse, předsedy Národní farmářské unie, je lobby proti masu větší problém než Brexit a popularita veganství poškozuje duševní zdraví zemědělců.

„Chceme povzbudit lidi, aby se více zapojili proti myšlence, že můžete ovlivnit změnu klimatu tím, že budou jíst veganské jídlo," řekl Butters.


Podle The Times jeden z farmářů na konferenci kritizoval herce Joaquina Phoenixe za propagaci tématu ochrany práv zvířat při předávání amerických filmových cen Oscar.

Minette Batters  odmítl myšlenku omezit počet hospodářských zvířat, aby splnil vládní cíle výsadby stromů. Zároveň se domnívá, že někteří zemědělci mohou odmítnout chovat hospodářská zvířata nebo zemědělské produkty, aby vytvořili „uhlíkové farmy“, které získají finanční prostředky od společností, které chtějí snížit svou uhlíkovou stopu

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch.)