Svátek má: Ilja

Zprávy

Velikost textu:

Daily Mirror: Rusko spustilo na vodu největší atomový ledoborec

Daily Mirror: Rusko spustilo na vodu největší atomový ledoborec

První ze tří lodí, které se mají stát největšími a nejsilnějšími ledoborci  na světě,  byla spuštěna na moře v loděnicích v Petrohradě.

Ze spuštění ledoborce
24. září 2017 - 11:14

Monstrózní lodě jsou určeny k přepravě plynu přes moře v Arktidě, kde mohou proplouvat ledovým polem až  tři metry silným.

Davy lidí se shromáždily na břehu loděnic v Petrohradě , aby pozorovaly spuštění obrovské lodi „Sibiř“ , poháněné jadernou energií.

Rusko tak výrazně posiluje svoji vojenskou přítomnost v Arktidě. Je to největší vojenský projekt od pádu Sovětského Svazu.

Rusko prohlásilo, že Arktida je jednou z jeho nejdůležitějších priorit v důsledku nerostného bohatství a strategického významu.


V dubnu ruské ministerstvo obrany zpřístupnilo virtuální prohlídky arktické vojenské základny Trojlístek. Na této impozantní arktické vojenské základně vojáci trénují při sub-nulových teplotách během celého roku.

Rusko staví novou řadu ledoborců s jaderným pohonem, která budou součástí rozsáhlého vojenského a obchodního úsilí k upevnění moci v Arktidě.

"Jsme blíže ke splnění  přání všech ruských námořníků - využívat cestu Severního moře během celého roku,“ řekl Alexander Lichačov, generální ředitel společnosti Rosatom.

"Z ekonomického hlediska je to ziskové a rozumné, a to může Rusku poskytnout další příležitosti k přilákání určité části nákladní dopravy ze Suezského kanálu,“ dodal.

Začátkem září vyzval James Gray MP, člen sněmovny parlamentní volební komise až do nedávných všeobecných voleb, spojence: "Už nemůžeme ignorovat rostoucí vojenskou stopu Ruska v Arktidě. Británie a její spojenci musí udělat více pro to, aby zajistily, že Arktida zůstane stabilní a klidná.“

(rp,prvnizpravy.cz,mirror,foto:arch.)