Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Němci pojmenovali nejnebezpečnější konflikty nového roku

Focus: Němci pojmenovali nejnebezpečnější konflikty nového roku

Možný severokorejský konflikt v roce 2018 vyvolává u Němců největší starosti, uvedl Focus.

Ilustrační foto
3. ledna 2018 - 10:15

O tom svědčí výsledky průzkumu provedeného Sociologickým institutem YouGov. Přičemž se situace na východní Ukrajině zároveň obává jen 2% německých občanů.

V současné době na světě dochází k mnoha válkám, vyvíjejí se rozsáhlé ozbrojené konflikty a rozvíjejí se různé krize, které se v případě diplomatického selhání rychle mohou proměnit v násilí, napsal Focus. Německé vydání uvádí výsledky průzkumu sociologického ústavu YouGov, jehož odborníci žádali německé občany zodpovědět, jaké konflikty ve světě považují za nejnebezpečnější.

Za nejnebezpečnější označilo 40% respondentů severokorejský konflikt. Samotná KLDR se prohlásila za jadernou mocnost a trvá na tom, aby ostatní země uznaly tento status. Spojené státy chtějí, aby vůdce státu Kim Čong-un zrušil svůj jaderný program a zlikvidoval zbraně. Mnoho odborníků se obává, že konflikt se může zhoršit.


Na druhém místě je podle výsledků průzkumu „Islámský stát" (25%). V roce 2017 se Sýrii a Iráku podařilo ukončit samozvaný kalifát - a nyní sunnitští extrémisté zabírají malé oblasti. Ale přesto to neznamená, že je IS poražen. Podle vojenských a odborných odhadů džihádisté šli do pouště na západě Iráku. Mnozí se také obávají, že islamisti zintenzivňují svou teroristickou činnost v Evropě.

8% německých občanů je znepokojeno konfliktem na Středním východě mezi Izraelem a Palestinou, pokračuje publikace. Poté, co šéf Bílého domu, Donald Trump, uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, se konflikt zostřil. Odborníci se obávají, že se násilí může šířit. Bohužel, šance na mírovou dohodu se rozplývá před očima, poznamenak Focus.

Konkurenční boj mezi regionálními mocnostmi Saúdskou Arábie a Íránem rovněž Němce znepokojuje (8%). Po třech letech, kdy saúdský král Salman vstoupil na trůn, se zahraniční politika země stala mnohem agresivnější. Je to kvůli jeho synovi, korunnímu princi Muhammadovi bin Salmanovi. Sunnitská dynastie má zájem pouze omezit vliv šiitského Íránu, vysvětlil Focus.

Do seznamu největších hrozeb vstoupil i ukrajinský konflikt, uvedly noviny. Očekává se, že se v roce 2018 boje na východě Ukrajiny nezastaví. Šéf Kremlu Vladimír Putin navrhl, aby tam byla vyslána mírová mise OSN, ale dosavadní jednání o této otázce se dostala do mrtvého bodu. Situace v zemi se může změnit pod tlakem Spojených států. Washington bude zásobovat ukrajinské jednotky  zbraněmi. Zatím jsou to protitankové rakety a ostřelovací pušky. Pokud Američané uskuteční své plány, poziční válka se může ukázat ještě krvavější, protože Moskva může udělat totéž.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)