Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

FT: Němcům se po kritice Trumpa zvedl tlak!

FT: Němcům se po kritice Trumpa zvedl tlak!

Další požadavek amerického prezidenta na zvýšení výdajů na ozbrojené síly se setkal s ostrou kritikou stranických kolegů Angely Merkelové (CDU).

Donald Trump se opět pustil do Německa
20. května 2018 - 11:06

Němečtí politici označili taková prohlášení za „cynická" a „nepřijatelná" vzhledem k úloze Německa při řešení migrační krize, uvedly The Financial Times.

Němečtí politici odsoudili Donalda Trumpa, který znovu kritizoval Spolkovou republiku Německo za nedostatečné výdaje na obranu. Vysoce postavení členové strany Angely Merkelové označili prohlášení amerického prezidenta „cynickým" a "nepřijatelným", uvedly Financial Times.

Jak noviny poznamenaly, šéf Bílého domu již dlouho vyzývá k tomu, aby Německo vynaložilo 2% HDP na obranu v souladu se sliby, které země dala na summitu NATO ve Walesu v roce 2014. Proto si ve své nedávné obviňující řeči ve Washingtonu vybral Trump zvláště Berlín. Přitom Trump prohlásil, že by členské země NATIO měly vynakládat na obranu nikoliv jen 2%, ale rovnou 4% HDP!


„Německo by mělo demonstrovat své vůdčí postavení v alianci a vypořádat se s prodlouženým deficitem obranných vkladů. Německo nepřispívá tolik, kolik by mělo. A přestože je to velmi velký příjemce. Mnohem větší, než Spojené státy," řekl Trump. A zároveň vyčinil Berlín za „nákup velkého množství plynu z Ruska".
 
Americký vůdce chválil Polsko, Rumunsko, Řecko, pobaltské země a Velkou Británii, jejichž vojenské výdaje jsou „na vrcholu". Současně vyhrožoval, že „vyřeší" ty země, které nesplňují finanční požadavky aliance.
 
V loňském roce Německo vynaložilo na obranu 3,7 miliardy eur, což je 1,2% HDP. Tyto údaje jsou znatelně nižší, než u ostatních zemí NATO, uvedly Financial Times.
 
Nicméně špičky Křesťansko-demokratické unie odmítly kritiku své země. „Je nepřijatelné vinit Německo, které nese hlavní břemeno přijímání uprchlíků po celé Evropě. Je to cynické, neboť má (migrační krize) dvě příčny  - vakuum, které ponechaly Spojené státy na Blízkém východě, a selhání americké invaze do Iráku. Trump sám to potvrdil během volební kampaně," zdůraznil člen Merkelové strany Roderich Kiesewetter.
 
Německé orgány opakovaně objasnily, že v blízké budoucnosti zvýší výdaje na obranu. Nicméně, podle samotné německé vlády i do roku 2025 tyto náklady nepřesáhnou 1,5% HDP.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)