Svátek má: Monika

Zprávy

Velikost textu:

Investor „Nord Stream-2“: Nás nezajímají problémy Ukrajiny!

Investor „Nord Stream-2“: Nás nezajímají problémy Ukrajiny!

Šéf německé ropné a plynárenské společnost Wintershall Mario Mehren odmítl argument odpůrců projektu „North Stream-2“, že Ukrajina může přijít o příjmy z tranzitu rukého plynu.

Ilustrační foto
19.červen 2017 - 10:15

„To není náš úkol jako podniku - konsolidovat rozpočet Ukrajiny,“ zdůraznil v komentáři pro časopis Der Spiegel.

Mehren také upozornil na špatný stav ukrajinského systému přepravy plynu. Podle něj v průběhu desetiletí, kdy evropští spotřebitelé zaplatili miliardy za tranzit plynu přes Ukrajinu, ale Kyjev utratil peníze „na cokoli, jen ne na údržbu potrubí“.

WSJ: EU se nepodařilo zastavit "Nord Stream - 2"!

Wintershall očekává realizaci projektu „North Stream - 2“, bez ohledu na odpor. „Existuje pouze jeden dodavatel, který může uspokojit rostoucí poptávku v Evropě - Rusko,“ poukázal Mehren.

"Nord Stream-2" je trnem v oku nejen Ukrajině, ale i řadě dalších okolních zemí včetně Polska, které se ho pokouší torpédovat. Našl své zastánce ve Spojených státech. Nedávno protestovali proti novým sankcím proti Rusku německý ministr zahraničí a rakouský kancléř, neboť v nich spatřili útok na evropské firmy a snahu USA prosadit na evropský trh americký břidlicový plyn.

Projekt „North Stream-2“ představuje výstavbu dvou linií plynovodu z ruského pobřeží Baltského moře do Německa. Celková kapacita bude 55 miliard metrů krychlových plynu ročně. Pro stavbu a provoz plynovodu se vytvořila skupina Nord Stream 2 AG, která v dubnu podepsala dohodu se společnostmi Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall o financování projektu. V červnu partneři připsali více než jednu miliardu eur na účet společnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)