Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Iráčtí poslanci konzultují s Ruskem nákup S-400!

Iráčtí poslanci konzultují s Ruskem nákup S-400!

Podle Karima Alawi, člena parlamentního výboru pro bezpečnost a obranu, Irák musí tyto rakety získat, zejména s ohledem na to, že Američané Bagdád mnohokrát zklamali.

Ruský raketový systém S-400
13. ledna 2020 - 10:15

Irácké úřady zvažují možnost získání protiletadlových raketových systémů S-400 z Ruské federace a vedou konzultace s ruskou stranou. Oznámil to The Wall Street Journal, citující irácké zákonodárce.

Materiál citoval Karima Alawiho, člena Výboru pro bezpečnost a obranu iráckého parlamentu. „Diskutujeme o raketových systémech S-400 s Ruskem, ale zatím jsme nepodepsali žádné smlouvy," řekl. „Tyto střely musíme získat, zejména ve světle skutečnosti, že nás Američané mnohokrát zklamali, protože nám nepomohli získat potřebné zbraně," uvedl zákonodárce.

Podle člena parlamentu před třemi měsíci navštívil zástupce Iráku Rusko, aby tuto záležitost konzultoval. Poté byla diskuse odložena kvůli politické krizi v Iráku, kvůli níž předseda vlády Adel Abdel Mahdi 30. listopadu 2019 odstoupil. V současné době působí jako pověřený premiér. Podle materiálu se irácké úřady podle zákonodárců rozhodly zintenzívnit konzultace v souvislosti s možností stažení amerických jednotek ze země.


Jak je uvedeno v publikaci, další členové iráckého parlamentu potvrdili, že výbor požádal zástupce ministerstva obrany země, aby „prodiskutovali s Ruskou federací získání systémů protivzdušné obrany“. „Pověřili jsme předsedu vlády, aby nakupoval vybavení protivzdušné obrany ze země, kterou chce, z kterékoli země, a povolili jsme mu soustředit za to peníze,“ dodal další člen parlamentního výboru pro bezpečnost a obranu Abdel Halek al-Aazaui. Jak vysvětlil, systémy lze získat „z Ruska nebo od kohokoli jiného“.


Podle zdrojů publikace ruští představitelé dříve nabídli Iráku, aby koupil tyto komplexy. Deník přitom upozornil, že Washington může uvalit sankce proti Bagdádu v případě nákupu S-400. Přičemž prezident Donald Trump hrozí sankcemi Iráku i za požadavek odchodu všech zahraničních, tedy hlavně amerických, vojáků.

V novinách se uvádí, že se zástupci iráckého ministerstva obrany k tvrzením v publikaci nevyjádřili.

Představa, že si Irák koupí od Ruska zbraně protivzdušné obrany musí být pro Spojené státy naprosto nepředstavitelné a jako výsledek po téměř dvou desetiletích okupace této země nesnesitelné. A to ještě nezkously, že si tento systém koupil člen NATO Turecko.

(kou, prvnizpravy.cz.cz, wsj.com, foto: arch.)