Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Izrael odmítl rusko-americkou dohodu o příměří v Sýrii!

Izrael odmítl rusko-americkou dohodu o příměří v Sýrii!

Izrael odmítl příměří na jihu Sýrie na níž se Spojené státy a Rusko dohodly na osobní schůzce prezidentů obou zemí v Hamburku, uvedl deník „Haaretz“ s odkazem na premiéra Benjamina Netanjahua.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
17. července 2017 - 11:04

Na setkání s novináři během návštěvy Paříže poprvé premiér vyjádřil svůj postoj k dohodě, která vstoupila v platnost před týdnem, a která zajistila příměří v syrských provinciích, sousedících s Izraelem a Jordánskem.

„Netanjahu řekl novinářům po nedělním setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, že je Izrael proti příměří v jižní Sýrii, na kterém se dohodly Spojené státy a Rusko, protože to udržuje íránskou přítomnost v zemi,“ uvedla publikace.

USA prý plánují ústupek: Vzdají se požadavku odchodu Asada!

Rovněž druhý kanál izraelské televize citoval nejmenovaného vysoce postaveného úředníka, který obvinil Írán plánuje vytvořit v Sýrii vzduchnou a námořní základnu.

„Izrael si je vědom íránských expanzivních ambicí v Sýrii,“ uvedla jeho slova televize.

Podle zpráv z médií, je vláda také nespokojeni s tím, že autoři smlouvy o příměří uzavřeli pro íránské síly pouze zónu 20kilometrovou na hranicích s Izraelem. Izrael se obává, že se Sýrie může změnit na základny útoků proti židovskému státu.


Vedoucí představitelé židovského státu vnímají Írán jako „prvořadou hrozbu“. Tel Aviv znepokojuje údajně „zredukovaný, ale nezastavený íránský jaderný projekt“, jeho raketový program, nepřátelská rétorika íránského vedení a podpora protiizraelským silá na celém Blízkém východě.

Na druhou stranu zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan De Mistura ocenil rusko-americkou iniciativu, a uvedl, že ustanovení příměří v jižní Sýrii představuje významný krok při řešení konfliktu.

(kou, prvnizpravy.cz, haaretz.com, foto: arch.)