Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Jak jste už dávno tušili: Všechno je o podnikání a ne o zdraví občanů

Jak jste už dávno tušili: Všechno je o podnikání a ne o zdraví občanů

Nejdříve si lidé stěžují, že zaměstnanci nemocnice pracují na hranici možností, protože je obsazeno příliš mnoho lůžek intenzivní péče - a nyní, když v Německu jejich počet rychle klesá, už to není spravedlivé, píše se na německém webu.

Ilustrační foto
22. února 2021 - 11:04

Kliniky v Německu vydělaly v lednu 2021 o 1,8 miliardy euro méně než ve stejném měsíci loňského roku, což odpovídá poklesu o 20 procent. Vyplývá to z průzkumu Německé nemocniční společnosti, jehož výsledky uvádí „Redaktionsnetzwerk Deutschland“. V běžných dobách nemocnice v celostátním měřítku berou zhruba osm miliard eur měsíčně, přičemž každý měsíc kolísají.

Německá asociace nemocnic (DKG) provedla průzkum mezi všemi svými 16 regionálními asociacemi. „Míra odezvy na základě počtu lůžek byla 66 procent, což je velmi dobré. To znamená, že máme reprezentativní údaje, “ uvedl Gerald Gaß, generální ředitel DKG. Gaß považuje finanční situaci nemocnic za již neudržitelnou: „V současné době dostávají kliniky pomoc, pouze pokud je výskyt pandemie v okrese nad „hranicí 70.“

Pomoc dostávají pouze v 25 procentech okresů. Pro kliniky s jejich trvalou ztrátou příjmů to má za následek neudržitelnou situaci, kdy spolkové  státy již nemohou platit žádnou pomoc pro 75 procent regionů. „V současné době mají všechny nemocnice problémy s příjmy kvůli nižší obsazenosti - bez ohledu na to, zda jsou zapojeny do péče o pacienty s Covidem.Podle průzkumů nemocniční společnosti obdrželo v posledních několika měsících odškodnění pouze 60 procent klinik. Ostatní nedostali žádnou pomoc navzdory vysoké ztrátě příjmů od října, uvedl určený výkonný ředitel DKG. „Kvůli 20% ztrátě výnosů s téměř stálých nákladů se měsíc po měsíci snižuje značné množství likvidity. Dokud za klinikami nebude stát žádná obec ani velký sponzor, nevyhnutelně narazí na úzká místa v platbách. "

Před rozhodnými jednáními o financování nemocnic v pandemii Gaß řekl:„ Žádáme, aby všechny nemocnice dostaly pomoc s likviditou. Teprve potom mohou nemocnice vyžít. Na oplátku by pro nemocnice mělo být povinné celoroční odškodnění," nabídl zástupce DKG. Pokud tedy získáte pomoc a přesto dosáhnete průměrných výnosů, musíte vracet. Nemocnice nyní potřebují pomoc s likviditou, aby zabránily bankrotům. „Závěrem je, že k vyrovnání provozních nákladů nemocnice musí získat alespoň 85% kompenzace výnosů.“

Takže, to, co mnozí znovu a znovu tušili: Je to všechno o podnikání a ne o zdraví občanů.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)