Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Jak vykopali ruskou hrozbu, tak si západní generálové vydechli úlevou!

Jak vykopali ruskou hrozbu, tak si západní generálové vydechli úlevou!

Američtí a britští generálové mají mnoho důvodů být vděční Vladimiru Putinovi při apelacích o „ruské hrozbě“, aby našli další prostředky na obranu, napsal ironicky Leonid Bershidsky, pozorovatel Bloombergu.

Ilustrační foto
25. ledna 2018 - 10:15

Podle názoru autora však generálové nejsou na rozdíl od novinářů, diplomatů a zpravodajských služeb nezbytní pro skutečné odvrácení „hrozby" z Moskvy.

Američtí a britští generálové mají dobré důvody, proč jsou vděční ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Poprvé od konce studené války se Rusko stalo přesvědčivým argumentem ve prospěch soustředění se na vojenskou oblast, zejména ve srovnání s činností nestátních subjektů, které plnily mysl vojenských teoretiků v posledních letech, napsal Leonid Bershidsky.

Nicméně problém s tímto přístupem k „ruské hrozbě“ je, že západní generálové po staru žádají pro finanční prostředky na „údernou sílu“ a vojenské základny, zatímco skutečné nebezpečí spočívá v úplně jiné oblasti.
 
Například tento týden šéf britského generálního štábu Nicholas Carter podpořil postoj vojenských kruhů, aby se zvýšily výdaje na obranu: podle jejich plánu se mají přiblížit k 3% HDP.
 
Ve svém projevu Carter, který většinově motivoval potřebu dodatečného financování vojenského průmyslu „ruskou hrozbou“, řekl, že je „nejkomplexnější a vážnou hrozbou pro bezpečnost od dob studené války“.
 
Ve stejných tónech je také potvrzena nová americká národní vojenská strategie, která hovoří o „strategickém soupeření" Washingtonu s Ruskem a Čínou. „Můžete téměř cítit úlevu v západních vojenských kruzích: konečně nebojují s partyzánskými gangy nebo teroristickými organizacemi, ale se soupeřícími silami - stejně jako za starých dobrých časů závodů ve zbrojení,“ poukázal autor.
 
Vědomě nebo ne, západní generálové podmiňují hrozby snahou vyhrát v nejdůležitější bitvě v této chvíli – v bitvě o finance, zdůraznil Bershidsky.
 
Pro demonstraci „ruské hrozby“ Carter mimo jiné využil „propagandistické video“ z roku 2013  o programu ruského zbrojení, které od té doby prošlo významnými změnami. Video nebylo přeloženo. „Jen poslouchejte jeho tón," zvolal Carter. „Všechno tyto (zbraně ukázané ve videu) jsou nové."
 
Nicméně, i kdybychom nevzali tento divadelní výkon v úvahu, Carter si během svého projevu sám protiřečil.
 
Podle náčelníka generálního štábu takoví soupeři Západu, jako je Rusko, „mistrovsky používají přechodnou zónu mezi mírem a válkou". „Zbraně v této „šedé zóně" by už neměly být střelné," dodal Carter. „Energegika, uplatkářství, korupce, kybernetické útoky, atentáty, fejkové zprávy, propaganda a samozřejmě zastrašování vojenskou silou – to je seznam nástrojů, které (Rusko) používá, aby získalo převahu v éře trvalého soupeření."
 
Carter se domnívá, že Moskva nezahájí válku v obvyklém slova smyslu. V případě nepřátelství se podle Cartera pokusí „podkopat potenciál NATO". „Nemyslím si, že Rusko začne se „zelenými mužíčky", řekl. „Začne s něčím, co neočekáváme."
 
Podle Bershidského taková analýza není špatná. Nicméně, když přišla řeč na nezbytná opatření, Carter vyzval k tradičním řešením, zvýšení vojenského kontingentu v zemích NATO hraničících s Ruskem, a navrhl, udržet britskou základnu v německém Reyndalene.
 
„Jak základny v Německu a dalších četa vojáků v Polsku pomůže odrazit kybernetické útoky nebo předcházet úplatkářství?“ ptá se autor článku.

 
Carte se vyhnul se odpovědi na tuto otázku a citoval starou tezi, že „Rusové respektují sílu". Podle něj Rusko chtělo „uchvátit" více území Ukrajiny, nicméně při střetu s nečekaně silným odporem Ukrajinců se omezilo na „menší akvizice".
 
Ve skutečnosti podle autora článku si Rusko „přímo vzalo" pouze Krym, aniž by podniklo kroky k uznání „lidových republik" východní Ukrajiny.

„Skutečnost, že byl Putin zastaven silou ukrajinské armády, je nebezpečný mýtus. On to prostě nemá zájem na velkých územních výbojích, které bude velmi obtížné udržet, a které mu neposkytují žádné výhody,“ zdůraznil Bershidsky s tím, že hlavním cílem ruského prezidenta na Ukrajině je destabilizace, „což vynikajícím způsobem plní lidové republiky“, stejně jako kybernetické útoky.
 
Takovým „nepřátelským činům" nelze zabránit udržením britské základny v Německu. S tímto regionem nemá Putin nic společného, míní autor. Neexistuje žádný důvod, proč poslat „zelené mužíčky", aby obsadili radnici v Mönchengladbachu. Zavedení několika praporů NATO do Polska je také trochu znepokojující.
 
„Jeho paranoia spočívá pouze v připravě na odražení masivní invaze armády NATO, čehož je západní aliance docela schopna, navíc bez ohledu na to, kolik utratí Británie letos na obranu,“ uvedl Bershidsky.
 
„Vtrhnutím do Evropy nezíská Putin žádné strategické výhody. Na rozdíl od Stalina na konci druhé světové války, který vtrhl do Evropy poté, co si zajistil schválení západními spojenci, nebude moci vytvářet a uhájit sítě satelitních zemí. Proto je nárůst zbraní pro případ, že ruský prezident pošle tanky nebo rakety do Německa, naproto neopodstatněny," doplnil novinář.
 
Podle autora může mít Carter pravdu v tom, že by člověk měl očekávat „ruskou propagandu, dezinformaci a kybernetické útoky", které mohou zasít politickou nestabilitu. Taková opatření však nevyžadují spoustu peněz a za účelem potlačení této hrozby nejsou zapotřebí ani oteklé vojenské rozpočty, ani služby generálů. Při vší jejich kompetnosti ve vojenských záležitostech nebudou schopni odpovědět na „propagační kampaně": pro to je zapotřebí čestná žurnalistika a mediální gramotnost.

 
Kromě toho se západní vojenské a zpravodajské služby v dlouhodobém horizontu musí se naučit, jak lépe porozumět ruským metodám a motivacím - ve věcech, které Carter, podle vlastního přiznání, ne zcela pochopil. Pokud je tedy třeba investovat peníze do řešení tohoto problému, tak by je měly dostávat vědecké instituce, stejně jako diplomatické a zpravodajské služby.
 
„Nyní, když studená válka je zpět, jsou výdaje na vojenské sily a zařízení s pohledem na včerejší den reflexním pokušením, kterému bychom měli klást odpor,“ dodal Leonid Bershidsky.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)